تمیز کردن فیلتر های دیاتومی استخری (قسمت اول)

فرایند متداولی که برای تمیز کردن فیلتر های دیاتومی در دستور کار قرار می گیرد، پسشویی آن هاست. بعد از پسشویی این دسته از فیلتر ها، بخشی از رسوبات و ناخالصی های به دام افتاده در بستر فیلتر، تحت تاثیر فشار آب از آن خارج می شود. البته در این بین، بخشی از ذرات دیاتوم فیلتر نیز به همراه رسوبات به خارج تخلیه می شود. البته درداین بین، بخشی از ذرات دیاتوم فیلتر نیز به همراه رسوبات به خارج تخلیه می شود.برای تمیز کردن فیلتر های دیاتومی اکثر سازندگان فیلتر های دیاتومی ادعا می کنند که مقدار ذرات باقیمانده در فیلتر بعد از فرایند پسشویی تقریبا هفتاد درصد مقدار اولیه است که سی درصد کسر شده باید پس از تمیز شدن فیلتر به آن افزوده شود. تجربه نشان داده است که در برخی موارد بعد از پسشویی فیلتر تنها ده درصد ذرات خاک سیلیس در خانه های فیلتر باقی مانده و نود درصد بقیه با فشار آب به فاضلاب تخلیه شده است. بر خلاف ادعای اکثر سازندگان مقدار دقیق کسر شدن خاک سیلیس از فیلتر مشخص نیست. بنابراین چگونه باید مقدار خاک سیلیس که نمیدانیم چقدر است را به فیلتر اضافه کنیم؟ اگر مقدار ذرات خاک سیلیس اضافه شده به فیلتر کمتر از مقدار مورد نیاز باشد، فیلتر به سرعت پر می شود و باید مجددا آن را تمیز کرد. از سوی دیگر، اگر بیش از حد نیاز خاک سیلیس به آن اضافه کنیم ذرات خاک سیلیس در داخل مخزن فیلتر به شکل توده هایی در می آیند که مسیر عبور آب را می بندند.

علاوه بر آن، با پسشویی فیلتر های دیاتومی نمی توان چربی های به دام افتاده در فیلتر که ناشی از پوست بدن، برگ درختان و مواد آرایشی و بهداشتی مخصوص برنزه کردن پوست است را از فیلتر خارج کرد. بنابراین ممکن است پس از پسشویی فیلتر، درب محفظه آن را باز نموده و با انبوهی از رسوبات و چربی ها مواجه شویدکه هنوز داخل فیلتر باقی مانده است. ضمن آن که پسشویی فیلتر موجب به هدر رفتن مقدار زیادی آب می شود. بنابراین در بسیاری از مواقع  برای دستیابی به نتیجه مطلوب بهتر آن است که فیلتر را از محل خود خارج نموده و آن را به خوبی تمیز کنید.

البته این روش در بسیاری از مواقع راهگشاست. برای مثال اگر استخر مملو از گل و لای، جلبک، خزه یا آشغال های بزرگ است، با به کار انداختن سیستم، پس از مدت کوتاهی پمپ به طور کامل مسدود می شود. در چنین مواقعی برای جلوگیری از اتلاف وقت می توان از روش پسشویی فیلتر استفاده کرد و با افزودن کمی دیاتوم به فیلتر کار را از سر گرفت. با تکرار این فرایند برای چندمین بار می توان مسدود شدن خط لوله  خارج و آن را به طور کامل نیاز نمود. یکی دیگر از کاربرد های این روش مواقعی است که استخر برای مدتی در حال کار بوده و اکنون فیلتر آن کاملا پر شده است.از طرفی، زمان کافی برای شستن کامل فیلتر در اختیار ما نیست. در چنین مواقعی می توان برای تمیز کردن فیلتر به طور موقت از روش پسشویی استفاده کرد و بعدا سر فرصت به تمیز کردن فیلتر های دیاتومی بپردازید.  

Summary
Review Date
Reviewed Item
تمیز کردن فیلتر های دیاتومی استخری (قسمت اول)
Author Rating
51star1star1star1star1star