دمای مناسب آب

شما استخر خود را نصب کرده‌ اید، پمپ، فیلتر استخر و گرم کن استخر را نیز راه انداخته اید، مواد شیمیایی مورد نیاز را تهیه کرده اید و حالا آماده اید که دمای استخر را تنظیم کرده و شروع به شنا کردن کنید. در نگاه اول، ممکن است پدیده ای ساده به نظر برسد. بهتر است دمای استخر را که برای شما مناسب‌ تر است انتخاب کنید. به طور کلی، دمای استخر استخر می ‌تواند از حدود ۷۸ درجه برای شناگران ماهار در حال رقابت تا ۱۰۴ درجه در وان ها آب داغ در نظر گرفته شود. دمای مطلوب استخر شما به چند عامل بستگی دارد، مانند جایی که در آن قرار دارد، چه کسی از آن استفاده می‌ کند، چه فعالیتی های در آن انجام می شود شما و اولویت‌ های شخصی خودتان چه خواهد بود. آب سرد گیرنده‌ های سرد بدن را تحریک می ‌کند. رگ‌ های خونی شما گشاد می ‌شوند و خون گرم شما می‌ تواند دمای بدن شما را افزایش دهد. فعالیت های شنای طولانی مدت و پیوسته باید در آب‌ های خنک به دلایلی باید در آب ‌های خنک انجام شود. بدن می‌ تواند به جای گرم ‌تر شدن آب، بهتر با آب سازگار شود. آب سرد هم چنین مانع از خطر گرمازدگی می‌ شود، که می‌ تواند در آب ‌های گرم و در جایی که بدن قادر به رها کردن گرمایی است که از طریق تلاش ماهیچه ایجاد می‌شود رخ دهد. طولی نمی ‌کشد که رگ ‌های خونی شما برای حفاظت از دمای قلب خود فشرده می ‌شوند و از بستن اندام ‌های حیاتی در آب سرد جلوگیری می کنند. با این حال دما نباید سرد باشد و اگر احساس سردی کردید، وقت آن است که گرما را بالا ببرید یا از آب خارج شوید.

دمای استخر

عواقب جدی بیشتری می تواند شامل افراد در دما های خیلی سرد شود از جمله مشکلات تنفس، کاهش جریان خون در اندام‌ های انتهایی، انقباض عضلانی، حواس‌ پرتی و مشکلات قلبی باشد. پس همیشه به چیزی که بدن شما درباره دمای استخر ترجیح می دهد، توجه کنید. آب‌ گرم نیز می‌ تواند تاثیر روی نحوه واکنش بدن شما در یک استخر داشته باشد. وقتی دمای محیط اطراف نزدیک می ‌شود و یا از آن شناگر بیشتر می ‌شود بدن یک شناگر نمی‌ تواند گرما را پس بزند. وقتی بدن بیش از حد گرما تولید می ‌کند، مستعد خستگی، مشکلات عضلانی، تهوع، استفراغ، و سر درد خفیف می‌ شود. سازمان‌های شنا رقابتی کشور آمریکا دمای بین ۷۸ و ۸۲ درجه فارنهایت را برای شنا با شدت بالا تعیین می ‌کنند. برای شنا و ورزش متوسط ۸۴ تا ۸۸ درجه آب معمولا مناسب ‌تر است.

 

دمای استخر مورد استفاده  چه شخصی و چه فعالیتی قرار می گیرد؟

اگر از دمای استخر خود برای فعالیت‌ های خانوادگی استفاده می ‌کنید، فعالیت‌ هایی که نیاز به حداقل فشار متوسط دارند، یک درجه ‌حرارت گرم مناسب است. اگر به منظور ورزش شنا می ‌کنید، از جمله فعالیت های پر قدرت، دمای استخر خود را به ۸۰ درجه افزایش دهید تا بیش‌ترین سود را از ورزش خود به دست آورید و از بدنتان در برابر خستگی حرارتی محافظت کنید.

 

محیط اطراف استخر شما چگونه است؟

هوای اطراف استخر شما چگونه است؟ اگر در مناطق گرم‌ تر زندگی می کنید، ممکن است بخواهید آب را خنک تر نگه دارید. این آب نه تنها برای شناگران مناسب است بلکه به بدن در توزیع حرارت انباشته‌ شده از طریق فعالیت ها کمک می‌ کند.

 

آیا شرایط پزشکی وجود دارد که از آن آگاه باشید؟

برای مبتلایان به ورم مفاصل و یا زنان باردار، دمای آب نباید کم ‌تر از ۸۳ درجه باشد. برای کودکان و افراد مسن، دما نباید کم‌ تر از ۸۶ درجه تنظیم شود. از پزشک خود در مورد سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید سوال کنید.

 

از استخر هر چند وقت یک بار استفاده می شود؟

یک گرم کن استخر نقش مهمی دارد. گرمکن دما را برای هزاران گالن آب تنظیم می ‌کند. گاهی اوقات می ‌تواند چندین روز طول بکشد تا استخر به یک دمای انتخابی برسد. اگر استخر شما به طور روزانه مورد استفاده قرار نگیرد، ممکن است ارزش هزینه‌ های اضافی برای نگه داشتن آن در دمای بالاتر نداشته باشد. وقتی از استخر خود استفاده می کنید، یک درجه بهتر برای جایی که باید نگهداری شود نیاز خواهید داشت.
بعد از بررسی موارد ذکر شده، تصمیم نهایی بر روی دمای آب به اولویت شخصی خودتان باز می گردد. شما به خوبی می ‌دانید که استخر شما برای چه استفاده خواهد شد، پس با دمایی شروع کنید که برای آن فعالیت ‌ها مناسب ‌تر به نظر می‌ رسد. اگر شناگر ماهری هستید و قصد دارید از استخر خود بیشتر برای فعالیت های ورزشی استفاده کنید، شروع به نزدیک شدن به ۸۰ درجه کنید. اگر استخر برای آرامش است، در اواسط تا ۸۰ شروع کنید. بعد از کمی تنظیمات، یک درجه‌ حرارت پیدا خواهید کرد که برای شما و نیاز های شما مساعد در نظر گرفته شود.

در برخی از مناطق گرمسیر شما نیازی به استفاده از یک گرم‌ کن نخواهید داشت، اما ممکن است برای خنک کردن آب قبل از استفاده از آن، راه هایی را نیاز داشته باشید. راه های متنوعی برای انجام این کار وجود دارد، از جمله استفاده از یک خنک کننده ی استخر، نصب آبنما و تنظیمات محوطه سازی. همچنین می ‌توانید زمان روشن و خاموش کردن گرم کن را در برخی شرایط تنظیم کنید. با خرید و راه‌ اندازی یک استخر به توجه و دقت زیادی نیاز دارد، اما این کار ارزشمند می باشد. نگهداری و مراقب مناسب و صحیح منجر به حقیقتی می شود که شما از یک منبع ورزش، آرامش و لذت برای سال ‌های زیادی بهره مند شوید.