ساخت آبنما و فواره

آبنما و فواره جدای از زیبایی وصف ناپذیری که دارند ، باعث بهبود روحیه و آرامش در افراد می شوند. از این رو امروزه بسیار پرطرفدار شده اند.

آبنما

آبنما یکی از اجزای اصلی معماری ایرانی از گذشته های دور بوده است. امروزه آبنما در بسیاری از باغ ها و ویلایی ها و حتی منازل مسکونی نیز یافت می شود.

ساخت و اجرا و راه اندازی آبنما در کرج

در ایران باستان و به خصوص از دید زرتشتیان آب پیام آور روشنایی و پاکی به حساب می آمده و ارزش بسیار زیادی برای آن در نظر گرفته می شده است. شاید دلیل آن کم آبی ایران در گذشته بوده تا این مایع حیات از دید ایرانیان بسیار با ارزش و گرانبها و مورد احترام واقع شود.

آب در نزد ایرانیان ، جدا از استفاده برای رفع نیازها ، از لحاظ روحی و معنوی نیز تاثیر بسیاری داشته است. آب با ویژگ های خاص خودش از جمله حیات، تازگی، درخشندگی، پاکیزگی، رونق روشنایی، سکون، آرامش و تحرک، احساس های متفاوتی در روح و روان انسان می گذارد.

ساخت و اجرا و راه اندازی آبنما در تهران

آبنما در باغ های ایرانی

باغ های ایرانی از گذشته های بسیار دور، محل تفریح و خوش گذرانی بوده است. مهم ترین خصوصیتی که باغ های ایرانی داشته و دارند و باعث تمایز آنها از دیگر باغ ها می شود، وجود آبنما و آب جاری در میان باغ است.

ساخت و اجرا و راه اندازی آبنما در کرج

جدا از زیبایی که آبنما به باغ ها میدهد، وجود آب جاری در باغ نیز هوای آن را مطبوع و دلپذیرتر میکند. همچنین وجود آبنما در یک باغ باعث ایجاد جوی آرام و حس خوب در افراد حاضر در باغ می شود.

به طور معمول آبنماها در مقابل عمارت باغ ساخته و احداث می شدند و در انواع اشکال مختلف همانند دایره، مربع، مستطیل و چند ضلعی بودند. ساکنان باغ به ویژه در روزهای گرم تابستان در کنار آب نما به استراحت و عیش و نوش میپرداختند.

آبنما در ایران امروزی

امروزه به دلیل گسترش شهرنشینی و همچنین افزایش آپارتمان سازی، استفاده از آبنماها نسبت به گذشته محدودتر گشته است. اما هنوز هم آب و آبنما همان تاثیر گذشته خود را دارند.

ساخت و اجرا و راه اندازی آبنما در تهران

طی چند سال اخیر، تنوع بسیار بالایی در ساخت آبنما ایجاد گردیده است، از جمله روی کار آمدن آبنماهای موزیکال، آبنماهای شیشه ای و آبنماهای صخره ای. به همین سبب امروزه حتی در برخی از منازل مسکونی شاهد ساخت و استفاده از آبنما هستیم.

همچنین بسیاری از شهرداری ها در سطح شهرها روی به ساخت آبنما و فواره آورده اند تا چهره شهر را زیباتر و روحیه رهگذران را بهبود بخشند. از زیباترین آبنماهای شهری می توان به آبنماهای واقع در میدان ولیعصر، میدان ونک، فلکه صادقیه، میدان آزادی، تجریش، هفت حوض، فلکه بازار دوم نازی آباد و … اشاره کرد.

فواره

فواره تنها نمایشی خیره کننده و زیبا از جذابیت بالای آب نیست، بلکه فواره باعث افزایش رطوبت هوا به خصوص در روزهای گرم و خشک تابستان می شود.

برخلاف تصور عموم مردم، فواره ها مصرف کننده آب نیستند، بلکه می توان به وسیله یک پمپ شناور، آب موجود در استخر یا حوضچه را به گردش درآورد و از آن استفاده نمود. همچنین آن ها به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

  • پرتابی Spray
  • ریزشی Spill
  • جهشی Splash

فواره های پرتابی

همانطور که از نام آن ها مشخص است، عملکرد آن ها به صورت پرتابی و حالت اسپری میباشد. یعنی به این صورت که آب را به اطراف اسپری می کنند و چندین خط آب به بیرون پرتاب میکنند و حالت گنبدی شکلی ایجاد میکنند.

از این مدل ها به صورت معمول و روال در میادین شهر استفاده می شود. زیبایی خاص این نوع باعث گردیده است تا تقریبا متدوال ترین نوع شهری باشند. البته در منازل مسکونی نیز قابل استفاده هستند.

فواره های ریزشی

این فواره ها معمولا به صورت چند حوضچه که بر روی یکدیگر قرار دارند ساخته می شوند و از کناره حوضچه های بالاتر، آب به صورت ریزشی به حوضچه های پایین میریزد.

طراحی این نوع حوضچه ها معمولا به شکل کلاسیک انجام میپذیرد و در اکثر باغ ها و کاخ ها از این نوع فواره ها استفاده می شود.

فواره های جهشی

این نوع فواره ها امروزه در حوضچه های بزرگ و پارک های آبی استفاده می شوند. قدرت پرتاب بسیار بالا و همچنین تک خط بودن آن باعث گردیده که آب تا ارتفاع بسیار بالایی پرتاب شود.

در پارک های آبی بسیاری همانند پارک آب و آتش تهران از این نوع فواره استفاده گردیده است.

نکات مهم ساخت فواره

  • در مناطقی که وزش باد در آنها جریان دارد، استفاده از فواره های کوتاه و همچنین نیرومند بسیار مناسب تر از انواع دیگر است.
  • ارتفاع فواره نباید بیشتر از فاصله منبع فواره تا لبه حوضچه یا استخر باشد. بر پایه یک قانون نانوشته، ارتفاع فواره حداکثر باید نصف قطر حوضچه یا استخر باشد.
  • سر فواره ها اگر پایین تر از سطح آب قرار بگیرد، جلوه بسیار زیباتری به فواره می دهد. مگر اینکه از مجسمه یا اشکال خاصی برای ایجاد فواره استفاده شده باشد.
  • در صورت وجود گیاهان آبزی و یا ماهی در حوضچه یا استخر، باید در نصب فواره دقت بالایی وجود داشته باشد. برای مثال، نیلوفرهای آبی در مقابل تلاطم سنگین آب مقاوم نیستند و میتواند باعث از بین رفتن این گیاه آبزی شود.

نورپردازی فواره

برای زیبایی فواره ها و همچنین نمایش جذاب تر در شب از چراغ هایی در زیر محل ریزش آب استفاده می شود که بایستی با اصول نورپردازی در آب مطابقت داشته باشد.

تابش نور از پایین به بالا و یا بالعکس و همچنین تنظیم آن ها باعث انعکاس آب در محوطه اطراف فواره و همچنین روی شاخ و برگ گیاهان می شود و زیبایی خاصی به محیط میدهد.

ساخت آبنما و ساخت فواره

شرکت استخر باما با تجربه ۷ ساله خود در زمینه ساخت آبنما و ساخت فواره و اجرای پروژه های موفق ساخت و راه اندازی آبنما و ساخت و راه اندازی فواره در شهرهای ساوجبلاغ، دماوند، محمدشهر، آبعلی، هشتگرد، رودهن، سهیلیه، پردیس، کردان، جاجرود، آبسرد، طالقان، مهرشهر، فشم، چالوس، ملارد، میگون، فرمانیه، نیاوران، ونک، سعادت آباد، لواسان، مشکین دشت، شهریار، گوهردشت، فردیس، جهانشهر، عظیمیه، اندیشه، شهرک غرب، شمیران، تجریش، فیروزکوه، گچسر، رودسر، مرزن آباد، صادقیه، اکباتان، کلاردشت، سیاه بیشه، نمک آبرود، کلارآباد، جردن، صادقیه، عباس آباد، رشت، فومن، لویزان، گیشا، ولنجک، تنکابن، رامسر، ماسال، تالش، اسالم، ماسوله، سنگر، زیباکنار، متل قو، لاهیجان، سلمان شهر، کیاشهر، لنگرود،چمخاله، کلاچای، رویان، نور، ایرانشهر، چمستان، ایزدشهر، آمل، بابل، قائم شهر، فریدون کنار، بابلسر، خزرشهر، بهشهر، گرگان و ساری، آماده ارائه مشاوره به تمامی هموطنان عزیز از سراسر کشور می باشد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
ساخت آبنما و فواره
Author Rating
51star1star1star1star1star