ساخت استخر، سونا و جکوزی

ساخت استخر، سونا و جکوزی با دقت بسیار بالایی باید صورت پذیرد و این امر توسط متخصصین مجرب شرکت استخرباما صورت میپذیرد. در ادامه با استخرباما همراه باشید تا شما را با نحوه ساخت و راه اندازی یک استخر مدرن ، جکوزی و همچنین سونا آشنا کنیم.

استخر

استخر یکی از فضاهایی بیرونی خانه است که معمولا برای خانواده ها محبوب و جذاب می باشد. امروزه در خانه های مدرن چه آپارتمان و چه ویلایی استخر یکی از عناصر مدرن و تاثیر گذار محسوب میشود.

ساخت استخر ارزان و با صرفه

استخر چیست؟

به محل نگهداری میزان معینی از آب کاملا تمیز و بهداشتی که بمنظور شنا و سایر ورزش های آبی استفاده می شود، استخر گفته می شود و تفاوت اساسی استخرهای شنا با دیگر استخرها در ابعاد، عمق ، کیفیت و مصرف آب آن می باشد.

در روم و یونان باستان از استخرهای مصنوعی برای مقاصد ورزشی و نظامی و به منظور آموزش مهارت های آبی استفاده می شد. در فرهنگ واژگان فارسی «استخر» به معنی آبگیر، تالاب و حوض بزرگی که آب بسیار در آن جمع می شود آمده است. در لغت نامه دهخدا نیز علاوه بر معانی یادشده به این نکته اشاره کرده است که استخر نام یکی از مشهورترین و بزرگترین شهرهای تاریخی ایران بود که در شش کیلومتری تخت جمشید قرار داشته است.

انواع استخر

به طور کلی میتوان استخرها را به دو دسته روباز و سرپوشیده تقسیم نمود. از نظر کاربری نیز استخرها به استخرهای شنای قهرمانی ، استخرهای تفریحی ، استخرهای بهداشتی و درمانی، استخرهای تمرینی، استخرهای خصوصی  و استخرهای عمومی که معمولا همراه سونا و جکوزی و یا باشگاه های بدنسازی و ورزشی ساخته میشوند، تقسیم کرد. همچنین پارک های آبی تفریحی که به طور معمول متشکل از چندین استخر شنای تفریحی هستند. جدا از کاربرد و یا روباز و سرپوشیده بودن آن، استانداردهایی برای ابعاد و عمق استخرها تعریف شده است که رعایت آن جز الزامات ساخت استخر می باشد.

ساخت استخر در تهران

ابعاد و عمق استخرها

ابعاد استخرها دارای سه استاندارد عمومی و معمول به شرح زیر می باشند.

 • ۱۳٫۵ در ۲۵ متر (در برخی اماکن ورزشی عمومی معمولا ابعاد ۱۰ در ۳۰ متر استفاده شده است)
 • ۱۶ در ۳۳ متر
 • ۲۵ در ۵۰ متر یا ۲۱ در ۵۰ متر
 • ۲۰ در ۳۰ متر و ۲۰ در ۲۵ متر برای استخرهای واترپلو مردان و زنان

ساخت استخر در کرج

عمق استخر با توجه کاربرد و محل ساختن آن نیز دارای استانداردهای متنوع و متفاوت است. از جمله این استانداردها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عمق ۷۰ تا ۱۲۰ سانتی متری که به طور معمول برای استخرهای تعلیماتی و مخصوص مبتدیان استفاده می شود.
 • عمق ۱۲۵ تا ۳۵۰ سانتی متری که برای استخرهای عمومی و افراد آشنا به شنا استفاده استفاده می شود.
 • عمق ۱۸۰ تا ۴۵۰ سانتی متری برای استخرهای شنای قهرمانی استفاده می شود.
 • عمق تا ۱۰ متر برای استخرهای شیرجه قهرمانی استفاده می شود.
 • عمق ۱۸۰ سانتی متری برای استخرهای واترپلو استفاده می شود.

 

طراحی استخرهای شنا

طراحی استخرهای شنا امروزه تابع استاندارد نظام مهندسی و سازمان محیط زیست می باشد. طبق همین استاندارد، استقرار و راه اندازی استخر در زمین های لغزنده یا رونده و در نزدیکی دامداری ها و تصفیه خانه های فاضلاب و صنعتی ممنوع می باشد.

اولین مسئله ای که برای طراحی استخرهای شنا باید درنظر گرفت، تعیین سرپوشیده یا روباز بودن آن است. در سال های اخیر برای آن که امکان بهره برداری از استخر شنا در تمام طول سال وجود داشته باشد، تمایل کارفرمایان بیشتر به ساخت استخرهای سرپوشیده بودهخ است. این گرایش علاوه بر استخرهای عمومی در استخرهای خانگی نیز مشاهده می شود.

ساخت استخر در تهران

استخرهای سرپوشیده

استخرهای سرپوشیده در مقایسه با استخرهای روباز مزایای خاص خودرا دارد. اولین مزیت این نوع استخرها آن است که در تمام طول سال می توان بی هیچ مشکلی از آن ها استفاده نمود. در حالی که دوره کارکرد استخرهای روباز در طول سال معمولا بیش از صد و پنجاه تا دویست روز نیست.

در این استخرها مشکلاتی مانند انجماد آب، کثیف شدن کف و جداره استخر به واسطه عوامل خارجی، تغییر رنگ آب به دلیل ریزش برگ و صمغ درختان به داخل استخر و مشکلاتی از این دست کمتر است.

البته استخرهای سرپوشیده نیز به نوبه خود با مشکلاتی همراه هستند. در استخرهای سرپوشیده، درست همانند فضاهای بسته داخل ساختمان برای آن که شناگران احساس راحتی و آسایش کنند، باید وضعیت داخل سالن استخر به لحاظ دما، رطوبت نسبی، کیفیت هوای داخل، روشنایی و عواملی مانند آن در وضعیت مطلوبی باشد.

کنترل وضعیت هوای داخل استخرهای سرپوشیده علاوه بر تامین آسایش شناگران، به افزایش عمر مفید ساختمان و تجهیزات موجود در آن نیز کمک میکند.به طوری که در صورت عدم توجه به این مساله، بخار آب بر روی دیوارها، پنجره ها و سقف استخر تقطیر می شود و در دراز مدت به سازه ساختمان و تجهیزات موجود در آن آسیب می رساند.

استخرهای روباز

انتخاب محل استخرهای روباز معمولا با محدودیت های خاصی همراه است. صرف نظر از کاربری، ملاحظاتی که باید در هنگام تعیین محل استخرهای روباز رعایت شود را میتوان در نکات زیر بیان کرد.

 1. کاسه استخر و پیرامون آن باید در جایی قرار داشته باشد که به ویژه در اوقات بعد ازظهر و عصر بیشترین نورگیر را داشته باشد.
 2. آزمایش های کافی در زمینه مشخصات خاک منطقه مورد نظر انجام شود.
 3. از ساخت استخر در مجاورت درختان بلند یا نهال هایی که در آینده تبدیل به درختانی تنومند می شوند اجتناب کرد.
 4. در نظر گرفتن موانعی مانند یک حصار بزرگ، دیوار باغ یا بخشی از ساختمان اصلی که به عنوان یک بادشکن عمل کند، یک مزیت محسوب می شود.

تجربه نشان داده است که در استخرهای تفریحی و خصوصی، افراد بیش از آن که از شنا کردن در داخل آب لذت ببرند، از محیط و فضای پیرامون استخر استفاده می کنند. بنابراین علاوه بر تامین روشنایی موردنیاز افراد در هنگام شب، باید به نورپردازی مناسب و مسایلی که جلوه ظاهری استخر را تحت تاثیر قرار می دهند نیز توجه شود.

ساخت استخر در کرج

ساخت استخر

صرف نظر از کاربری استخرهای شنا، سرپوشیده یا روباز بودن آن ها و سایر عوامل، انواع استخرها از نظر جنس سازه را می توان در مواردزیر تقسیم بندی کرد:

 • استخرهای بتنی
 • استخرهای پی وی سی (PVC)
 • استخرهای فایبر گلاس

 

در ادامه به بررسی ساخت استخر در کرج با روش های متفاوت که در بالا اشاره شد میپردازیم.

استخر بتنی

استخرهای بتنی بیشترین انعطاف را در میان انواع مختلف استخرها برخوردار هستند. به طوری که شکل و طرح اجرا شده در محوطه استخر را می توان با آرماتوربندی مناسب اجرا کرد. صرف نظر از شکل و اندازه استخر، فرآیندی که باید برای اجرای یک استخر بتنی دنبال شود همواره یکسان و قابل پیش بینی است.

اولین مرحله برای ساخت استخرهای بتنی در تهران، تهیه پلان های مهندسی است. گودبرداری، آرماتوربندی و ساخت فونداسیون در مرحله بعد وبا توجه به پلان های مهندسی انجام می گیرد.

استخرهای بتنی از لحاظ شیوه استفاده از بتن به چهار گروه مختلف تقسیم بندی می شوند. اولین گروه از این استخره، استخرهای ساخته شده با بتن قالب گیری شده هستند. گروه دیگری از استخرهای بتنی ، استخرهایی هستند که با استفاده از بتن پاشیدنی ساخته می شوند. بتن پاشیدنی نیز به روش خشک و مرطوب قابل استفاده است.

گروه سوم از استخرهای بتنی ، استخرهایی هستند که با بتن خشک کوبیده شده ساخته می شوند. گروه چهارم نیز استخرهای ساخته شده با بلوک های بتنی هستند.

ساخت استخر در تهران

استخرهای PVC

این نوع استخرها در برابر رسوبات به شدت مقاوم می باشند و همین امر باعث شده تا امروزه مورد استقبال قرار بگیرند. استخرهای پی وی سی به گونه ای ساخته شده اند تا در برابر درجات مختلف دمای آب و حمام نمکی نیز مقاومت از خود نشان دهند و آسیبی به آنها وارد نشود.

قیمت تمام شده استخرهای PVC نسبت به دیگر انواع استخرها ارزان تر، زمان آماده سازی آن کوتاه، اشکال و طراحی های مختلف، عمر بین ۱۰ تا ۱۲ سال و امکان تعویض آن پس از عمر مفید، از جمله مزایای این نوع استخرها می باشد.

اما معایبی نیز در خود دارد که میتوان به عمر کوتاه ۱۰ ساله آن و الزام به تعویض پس از این دوره، دقت در استفاده از اجسام نوک تیز در هنگام استفاده از استخر و عدم استفاده از قرص کلر در استخرهای پی وی سی ، اشاره کرد.

 

ساخت استخر در کرج

مراحل ساخت استخر

برای ساخت هر نوع استخری تقریبا تمامی موارد زیر را باید انجام داد و طی کرد. در مرحله اول طراحی استخر انجام میپذیرد، سپس دریافت مجوزهای لازم، خاکبرداری، شیب بندی و صاف کردن کف استخر، آرماتوربندی کف و دیواره ها، اجرای سیستم لوله کشی، کابل کشی و جایگذاری چراغ ها، ساخت دیوارها، آب بندی دیوارها و کف و در نهایت پر کردن استخر.

شرکت استخر باما با تجربه ۷ ساله خود در زمینه ساخت استخر و اجرای پروژه های موفق ساخت و راه اندازی استخر در شهرهای ساوجبلاغ، دماوند، محمدشهر، آبعلی، هشتگرد، رودهن، سهیلیه، پردیس، کردان، جاجرود، آبسرد، طالقان، مهرشهر، فشم، چالوس، ملارد، میگون، فرمانیه، نیاوران، ونک، سعادت آباد، لواسان، مشکین دشت، شهریار، گوهردشت، فردیس، جهانشهر، عظیمیه، اندیشه، شهرک غرب، شمیران، تجریش، فیروزکوه، گچسر، رودسر، مرزن آباد، صادقیه، اکباتان، کلاردشت، سیاه بیشه، نمک آبرود، کلارآباد، جردن، صادقیه، عباس آباد، رشت، فومن، لویزان، گیشا، ولنجک، تنکابن، رامسر، ماسال، تالش، اسالم، ماسوله، سنگر، زیباکنار، متل قو، لاهیجان، سلمان شهر، کیاشهر، لنگرود،چمخاله، کلاچای، رویان، نور، ایرانشهر، چمستان، ایزدشهر، آمل، بابل، قائم شهر، فریدون کنار، بابلسر، خزرشهر، بهشهر، گرگان و ساری، آماده ارائه مشاوره به تمامی هموطنان عزیز از سراسر کشور می باشد.

جکوزی

استخرهای آب گرم در گذشته ای نه چندان دور از جنس چوب و به شکل های مختلف ساخته می شدند و از آن ها برای استراحت، کاربردهای درمانی، رفع تنش عضلات و مانند آن استفاده می شد. این استخرها به دلیل عدم راحتی و مشکلات متعددی مانند نشتی آب به تدریج از رده خارج شدند.

امروزه استخرهای گردابی و استخرهای هوایی با عنوان استخر آب گرم یا Hot Tub مطرح شده اند. در ادامه به معرفی و نحوه ساخت و اجرای استخرهای گردابی یا همان جکوزی ها میپردازیم.

ساخت جکوزی در کرج

استخرهای گردابی همان استخرهایی هستند که بین عامه مردم به جکوزی شهرت دارند. واژه «جکوزی» در واقع از نام شرکتی که توسط هفت برادر ایتالیایی در آمریکا تاسیس شده بود، گرفته شده است.

استخرهای گردابی به شکل امروزی اولین بار در سال ۱۹۶۸ توسط شرکت جکوزی به تولید انبوه رسید و بدین ترتیب بود که خیلی زوددر سرتاسر جهان این استخرها با نام جکوزی شناخته شدند. جکوزی ها برای آب درمانی به ویژه ماساژ آبای مورد استفاده قرار می گیرند.

در جکوزی ها آب از طریق تعدادی نازل با فشار زیاد به داخل استخر هدایت می شود که این جریان آب پرفشار علاوه بر خواص درمانی در قسمت های مختلف بدن مانند گردن، پشت و پپاها، تاثیر آرام بخش و لذت بخشی نیز دارد.

خواص درمانی جکوزی

از سالیان بسیار دور، اثرات درمانی آب گرم مورد توجه بشر بوده است. حمام کردن و شستشوی بدنبا آب گرم گاهی در طول تاریخ به بخشی از آداب و رسوم ملل مختلف تبدیل شده است. بی تردید طبیعت را باید خالق اولین جکوزی های طبیعی دانست.

ساخت جکوزی در تهران

از جکوزی ها امروزه به منظور رفع خستگی و ماساژ آبی استفاده می شود. ماساژ آبی از روش های بسیار مفید در رفع درد عضلات، مفاصل و استخوان ها می باشد.

معماری و سازه جکوزی

جکوزی ها نیز همانند استخر ها در انواع مختلف و از جنس های متنوعی ساخته می شوند. به دلیل کاربری خاص جکوزی، جز در موارد بسیار نادر، تمامی آن ها به صورت سرپوشیده ساخته می شوند. کف جکوزی ها به صورت بدون شیب و کاملا یکنواختساخته می شود.

جکوزی ها به شکلی که امروزه ساخته می شوند از دهه شصت قرن بیستم میلادی ابداع شد. در خلال این سال ها بود که به تدریج سیستم گردش آب، پمپ ها و گرمکن ها برای گردش و گرمایش آب مورد استفاده قرار گرفت.

ساخت جکوزی در کرج

طراحی جکوزی

طراحی جکوزی طی سال های متمادی پس از معرفی دستخوش تغییرات بسیاری شده است. طراحی نسل امروزه جکوزی ها به مراتب مدرن تر و شکیل تر شده اند، به طوری که تاثیر به سزایی در دکوراسیون دارد.

قوانین متعددی برای طراحی استاندارد یک جکوزی وجود دارد از جمله آنکه برای هر نفری که قرار است از جکوزی استفاده کند، طراح باید حداقل ۹۰ سانتی متر مربع فضا در کاسه جکوزی در نظر بگیرد.

ساخت جکوزی در کرج

امروزه نسل جدیدی از جکوزی ها معرفی شده که تا حدی شباهت به وان های حمام دارند و به اصطلاح تک نفره هستند. این نسل جدید مورد استقبال افرادی قرار گرفته است که به سلامت خود و اهمیت ماساژ با آب و آب درمانی اهمیت فراوان میدهند.

ساخت جکوزی

امروزه جکوزی های پیش ساخته اولویت اول کارفرمایان است، اما با توجه به محدودیت هایی از جمله ابعاد، قدرت پمپ، حجم و طراحی دارند، بسیاری ترجیح میدهند تا جکوزی در منزل آنها به صورت اختصاصی طراحی و ساخته شود.

برای ساخت جکوزی نیاز به یک محل سرپوشیده است. مرحله اول تعیین حداکثر ظرفیت جکوزی می باشد، به این معنی که اگر ۴ نفر قرار است به طور همزمان از جکوزی استفاده کنند، باید فضا و حجم مورد نیاز در محل سرپوشیده وجود داشته باشد.

ساخت جکوزی در خانه

مراحل بعدی عبارتند از، گودبرداری، صاف کردن کف جکوزی، آرماتور بندی، دیوارکشی، اتصالات لوله، سیستم برقی جکوزی، نصب پمپ جت ها، چراغ و تجهیزات، آب بندی.

شرکت استخر باما با تجربه ۷ ساله خود در زمینه ساخت جکوزی و اجرای پروژه های موفق ساخت و راه اندازی جکوزی در شهرهای ساوجبلاغ، دماوند، محمدشهر، آبعلی، هشتگرد، رودهن، سهیلیه، پردیس، کردان، جاجرود، آبسرد، طالقان، مهرشهر، فشم، چالوس، ملارد، میگون، فرمانیه، نیاوران، ونک، سعادت آباد، لواسان، مشکین دشت، شهریار، گوهردشت، فردیس، جهانشهر، عظیمیه، اندیشه، شهرک غرب، شمیران، تجریش، فیروزکوه، گچسر، رودسر، مرزن آباد، صادقیه، اکباتان، کلاردشت، سیاه بیشه، نمک آبرود، کلارآباد، جردن، صادقیه، عباس آباد، رشت، فومن، لویزان، گیشا، ولنجک، تنکابن، رامسر، ماسال، تالش، اسالم، ماسوله، سنگر، زیباکنار، متل قو، لاهیجان، سلمان شهر، کیاشهر، لنگرود،چمخاله، کلاچای، رویان، نور، ایرانشهر، چمستان، ایزدشهر، آمل، بابل، قائم شهر، فریدون کنار، بابلسر، خزرشهر، بهشهر، گرگان و ساری، آماده ارائه مشاوره به تمامی هموطنان عزیز از سراسر کشور می باشد.

سونا

سونا عبارت است از اتاق یا کلبه کوچکی که به منظور بهره گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار میگیرد. بسیاری، زادگاه سونا به شکل امروزی را کشور فنلاند می دانند، به طوری که استفاده از سونا بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل داده است.

ساخت سونا ، سونای بخار ، سونای خشک در کرج

به لحاظ واژه شناسی، سونا یکی از لغات قدیمی در زبان فنلاندی است که به حمام های سنتی فنلاند اشاره دارد. البته در مناطق مختلف از واژگان مشابه و متعددی استفاده می شده است.

انواع سونا

سونا خود به دو گروه سونای خشک و بخار تقسیم می شود. در متون فنی و تخصصی گاهی از دو واژه سونا و حمام بخار استفاده می شود که منظور از سونا، سونا ی خشک و منظوراز حمام بخار همان سونا ی بخار است.

سونای خشک

در سونا ی خشک از هوای گرم و خشک برای افزایش دمای محیط و افزایش شدت تعریق بدن استفاده می شود. تعریق یکی از مکانیزم هایی است که بدن توسط آن سموم و مواد زاید را از بدن دفع می کند.

در نگاه اول جای تعجب دارد که انسان در حالت معمول در دمای حداکثر ۴۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد به سختی قادر به تنفس است، ولی می تواند دمای سونا ی خشک که معمولا بین ۷۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد است را تحمل کند.

ساخت سونا ، سونای بخار ، سونای خشک در تهران

به طور کلی هوا در هر دمایی قادر است مقدار مشخصی رطوبت در خود نگه دارد. رطوبت در واقع بخار آب موجود در هوا است. آنچه در محاورات به عنوان رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد در واقع رطوبت نسبتی که عبارت است از درصد رطوبت هوا نسبت به صد در صد رطوبتی که هوا در آن دما میتواند در خود نگه دارد، است.

تاریخچه سونا خشک

به لحاظ تاریخی استفاده از اولین سونا به چندهزار سال قبل باز میگردد. از آن زمان تا کنون نحوه استفاده از سونا و تجهیزات مورد استفاده به این منظور تغییرات شگرفی را شاهد بوده است. ازسالیان بسیار دور جوامع مختلف حمام های ویژه ای را برای افزایش تعریق مورد استفاده قرار می دادند.

امروزه بسیاری از سونا های کوچک خانگی، برای استفاده از یک، دو یا چهار نفر ساخته می شوند. این دسته از سونا ها معمولا با استفاده از گرمکن های برقی گرم می شوند. این گرمکن معمولا در قسمت زیرین یک بستر سنگی قرار می گیرد که پس از گرم شدن، گرمای زیادی به اطراف تشعشع می کند.

البته در برخی موارد نیز از روش گرمایش تشعشعی مادون قرمز استفاده می شود که شدت حرارت آن کمتر است.این سونا هابه ویژه برای افرادی مناسب است که تحمل گرمای زیاد سونا های سنتی را ندارند.

اتاق سونا حشک

در حال حاضر، اتاق سونا از چوب های نرم، صاف و هموار مانند سرو، صنوبر یا سکویا ساختهمی شوند. اتاق سونا را می توان به صورت سفارشی ساخت و یا آن را به صورت پیش ساخته تهیه کرد.

در انواع پیش ساخته، تمامی اجزای مورد نیاز به صورت یک مجموعه عرضه می شود وتمامی الوارهای سقف و دیوارها هر دوطرف دارای پرداخت سطح مناسب هستند. به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت داخل اتاق سونای خارج، این صفحات باید عایق کاری شده و مجهز به موانع بخار باشند.

ساخت سونا ، سونای بخار ، سونای خشک در کرج

ارتفاع ایده آل برای اتاق سونا تقریبا ۲۱۳ سانتی متر است. در نظر گرفتن این ارتفاع تضمین کننده توزیع گرمای مناسب در داخل اتاق سونا و محل حضور کاربران خواهد بود. برای کاهش یا افزایش ارتفاع اتاق سونا باید ارتفاع پایه هارا تغییر داد.

گرم کن سونا خشک

مهم ترین وسیله ای که عملکرد رضایت بخش سونا به آن بستگی دارد، گرمکن سونا است. به عبارت دیگر، گرمکن سونا را می توان به هسته مرکزی سونا تشبیه کرد که در صورت نبود آن، از سونا جز اتاقکی چوبی چیزی باقی نخواهد ماند.

بنابراین گرمکن سونا همواره باید با بیشترین دقت و از بهترین نوع انتخاب شود. در حال حاضر دو نوع اصلی گرمکن های سونا عبارتند از:

 • گرمکن های معمولی نوع سنگی
 • گرمکن های مادون قرمز
گرمکن های معمولی نوع سنگی

گرمکن های معمولی نوع سنگی در طرح ها و مدل های مختلفی طراحی و ساخته می شوند. در این گرمکن ها متناسب با نوع طراحی، از برق، گاز، گازوییل یا حتی چوب برای گرم کردن اتاق سونا استفاده می شود. این گرمکن ها معمولا در یک محفظه فولادی قرار گرفته و به منظور توزیع یکنواخت گرما در تمامی نقاط اتاق سونا، بر روی دیوار یا کف نصب می شوند.

با روشن شدن گرمکن، بستر سنگی آن تحت تاثیر گرمای تولید شده داغ می شود. این بستر سنگی سپس به صورت غیر مستقیم و به واسطه انتقال حرارت جا به جایی و تشعشعی، فضای داخل سونا را گرم می کند. به منظور حف ایمنی کاربران و جلوگیری از تماس بدن آنها با گرمکن، معمولا دور آن را محافظت می کنند.

گرمکن های مادون قرمز

گرمکن های مادون قرمز اولین بار در دهه هفتاد قرن بیستم در تجهیزات جوجه کشی مورد استفاده قرار گرفته شد.این نوع گرمکن ها معمولا بر روی دیوارها یا زیر محل نشستن کاربران نصب می شوند. در گرمکن های مادون قرمز این تششع است که نقش اصلی را ایفا میکند، به طوری که گرما از این گرمکن ها مستقیما به بدن کاربران منتقل می شود.

در صورت استفاده از گرمکن های مادون قرمز توجه داشته باشید که صفحات تشعشعی این گرمکن ها باید دورتادور اتاق سونا نصب می شوند تا امکان دریافت حرارت از تمامی زوایا وجود داشته باشد. نکته دیگری که در این مورد وجود دارد این است که با استفاده از این گرمکن ها نمی توان بخار تولید کرد.

انتخاب گرمکن سونا

اولین مساله ای است که در ساخت سونا باید روشن شود، نوع گرمکنی است که باید در اتاق سونا مورد استفاده قرار گیرد. در مرحله دوم متناسب با حجم اتاق سونا، گرمکن مناسبی که قابلیت تامین گرمای موردنظر را دارد انتخاب می شود.

ساخت سونا ، سونای بخار ، سونای خشک در تهران

ظرفیت گرمکن های تولیدی توسط شرکت های مختلف ممکن است تفاوت های جزیی با یکدیگر داشته باشد. به همین ترتیب برای گرمکن های گازسوز و گازوییل سوز نیز با محاسبه حجم اتاق سونا میتوان گرمکن سونا را انتخاب کرد.

محل نشستن در سونا

اتاق سونا معمولا با دو ردیف سکو برای نشستن ساخته می شود که یک ردیف در ارتفاع بالاتر و یک ردیف در ارتفاع پایین تر قرار میگیرد. مردم فنلاند از زمان های قدیم به سکوهای بالای اتاق سونا «Laude» می گفتند که اشاره به ارتفاع بالاتر دارد.

این سکوهابه منظور بهره گیری از حداکثر گرمای تولید شده در اتاقسونادر نظر گرفته می شود، چرا که هوای گرم سبک تر بوده و به واسطه جا به جایی آزاد به سمت بالا حرکت نموده و جای آن را هوای با دمای پایین تر میگیرد.

سونای بخار

آن چیزی که امروزه به آن سونای بخار می گوییم در واقع همان حمام بخار است. در سونای بخار برعکس سونای خشک، هوای گرم و مرطوب تولید می شود. رطوبت نسبی هوا در تمامی شرایط تقریبا صد در صد است.

سونای بخار نقش برجسته ای را در بهداشت، سلامت و حتی آداب و رسوم بسیاری از جوامع داشته است. امروزه با طراحی و ساخت تجهیزات تولید کننده بخار امکان تامین سریع بخار به مقدار کافی برای سونای بخار ساده تر از همیشه شده است.

تاریخچه سونا بخار

تاریخچه سونای بخار در واقع به یونان باستان باز میگردد و سپس به روم نیز منتقل می شود. از آن پس بود که خیلی زود استفاده از سونای بخار در بین جوامع مختلف رواج پیدا کرد و در کشورهای مختلف در گذر تاریخ شکل های مختلف از سونای بخار با نام های مختلفی دیده می شود.

ساخت سونا ، سونای بخار ، سونای خشک در خانه

در خاورمیانه نیز از اتاق های گنبدی شکل به عنوان حمام بخار استفاده می شد که در منطقه به آن “حمام” یا “حمام ترکی” گفته می شد. البته این حمام ها در واقع همانگرمابه های سنتی ایرانی بود که هنوز چندین نمونه از آن ها مانند حمام گنجعلی خان یا حمام وکیل به جا مانده است.

مزایای سونای بخار

تحقیقات پزشکی در سال های اخیر حاکی از آن بوده است که سونای بخار نیز همانند سونای خشک روشی مناسب برای دفع سموم بدن به شمار میرود. هوای گرم و مرطوب تولید شده درسونای بخار موجب باز شدن منافذ پوست و افزایش تعریق بدن میشود.

افزایش نرخ تعریق بدن از آن جهت حایز اهمیت است که بسیاری از مواد موجود در عرق بدن همان موادی است که از طریق ادرار دفع می شود. به همین جهت است که پوست بدن گاهی اوقات به کلیه سوم بدن تشبیه می شود.

در واقع نزدیک به سی درصد از مواد زاید بدن به واسطه عرق کردن از بدن خارج می شود. سونای بخار نیز با کاهش تنش وارد بر عضلات، باز کردن منافذ پوست، تامین خوابی راحت، زدودن سموم بدن، کاهش اضطراب و مشکلات تنفسی مفید است.

اتاق سونا بخار

مهمترین مشخصه ای که اتاق سونای بخار باید داشته باشد، مقاومت بالای آن در برابر نفوذ آب است. در مورد سونای بخار نیز درست همانند سونای خشک، شرکت های بسیاری هستند که تمامی مجموعه سونا به همراه تجهیزات مورد نیاز را به صورت یک واحد یکپارچه و پیش ساخته عرضه میکنند.

در سونای بخار به دلیل اهمیت آب بند بودن فضای داخل در برابر رطوبت و بخار آب، در ورود و خروج باید کاملا آب بند بوده و امکان خروج بخار از طریق شیارها و درزهای حاشیه آن وجود نداشته باشد. البته در صورتی که امکان نفوذ بخار به خارج وجود داشته باشد، در دراز مدت زمینه مساعدی برای کاهش عمرمفید سایر سازه ها و تجهیزات خارج از سونای بخار نیز ایجاد می شود.

سکوهای نشستن سونا

به منظور افزایش هرچه بیشتر شرایط آسایش کاربران، در داخل سونای بخار محلی برای نشستن کاربران نیز در نظر گرفته می شود. در حالت معمول زمان استفاده از سونای بخار در یک مرحله بین پانزده تا بیست دقیقه به طول می انجامد که این زمان برای ایستادن افراد بدون تحرک کمی زیاد است.

به این منظور نیز انتخاب ها بسیار گسترده است. می توان همانند سونای خشک از سکوهای سرامیکی یا کاشی کاری شده یک یا دو ردیف به صورت یکپارچه استفاده کرد و یا از انواع صندلی های چوبی، فلزی، پلاستیکی به صورت تاشو، پایه دار، دیواری یا هر نوع دیگر بهره گرفت.

ساخت سونا ، سونای بخار ، سونای خشک در کرج

تجهیزات مولد بخار

اصلی ترین هدف از به کارگیری حمام بخار، تامین بخار در مقادیر بسیار زیاد به نحوی است که کاربران در فضایی مملو از بخار قرار گیرند. بنابراین بدون استفاده از تجهیزات مولد بخار، سونای بخار عملا بی معنی خواهد بود. تجهیزات مولد بخار در سونای بخار همان اهمیتی را دارند که گرمکن ها در سونای خشک دارند. از کار افتادن تجهیزات مولد بخار در عمل به معنی بلااستفاده بودن سونای بخار است.

اساس کار تجهیزات مولد بخار به گونه ای است که پس از راه اندازی، آب را به بخار تبدیل می کنند. تجهیزات مولد بخار معمولا متشکل از یک خط تغذیه آب، سیستم متعادل سازی، مخزن آب و المنت های گرمایشی هستند. به این ترتیب تجهیزات مولد بخار، آب را دریافت کرده، پس از جوشاندن آن بخار داغ را به بیرون می دهند.

ساخت سونای بخار و سونای خشک

با توجه به نوع سونا و محل جانمایی آن و همچنین پیش ساخته بودن یا سفارشی ساز بودن آن مراحل ساخت و نحوه ساخت هریک تفاوت دارند. اما میتوان مراحل اصلی را به ساخت اتاق سونا، نصب تجهیزات اصلی؛ از جمله گرمکن ها برای سونا خشک و مولد بخار برای سونا بخار، آب بندی، ساخت سکو و محل نشستن و مراحل پایانی.

شرکت استخر باما با تجربه ۷ ساله خود در زمینه ساخت سونای خشک و سونای بخار و اجرای پروژه های موفق ساخت و راه اندازی سونا ، سونا خشک و سونا بخار در شهرهای ساوجبلاغ، دماوند، محمدشهر، آبعلی، هشتگرد، رودهن، سهیلیه، پردیس، کردان، جاجرود، آبسرد، طالقان، مهرشهر، فشم، چالوس، ملارد، میگون، فرمانیه، نیاوران، ونک، سعادت آباد، لواسان، مشکین دشت، شهریار، گوهردشت، فردیس، جهانشهر، عظیمیه، اندیشه، شهرک غرب، شمیران، تجریش، فیروزکوه، گچسر، رودسر، مرزن آباد، صادقیه، اکباتان، کلاردشت، سیاه بیشه، نمک آبرود، کلارآباد، جردن، صادقیه، عباس آباد، رشت، فومن، لویزان، گیشا، ولنجک، تنکابن، رامسر، ماسال، تالش، اسالم، ماسوله، سنگر، زیباکنار، متل قو، لاهیجان، سلمان شهر، کیاشهر، لنگرود،چمخاله، کلاچای، رویان، نور، ایرانشهر، چمستان، ایزدشهر، آمل، بابل، قائم شهر، فریدون کنار، بابلسر، خزرشهر، بهشهر، گرگان و ساری، آماده ارائه مشاوره به تمامی هموطنان عزیز از سراسر کشور می باشد.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
ساخت استخر، سونا و جکوزی
Author Rating
51star1star1star1star1star