فواید سونا

اصطلاح سونا می ‌تواند برای هر نوع اتاق کوچک یا بزرگی لحاظ شود که برای کمک به تجربه کاربر در برابر گرمای خشک یا گرمای مرطوب طراحی شده ‌باشد. علاوه بر سونا های خشک و بخار که افراد می شناسند، امروزه سونای مادون‌ قرمز (دور و نزدیک) وجود دارند که نور مادون‌ قرمز ساطع می ‌کند و گفته می‌ شود که برای بدن موثرترعمل می کند در این مقاله می خواهیم فواید سونا و انواع سونا را مطرح نماییم.

 

فواید سونا

فواید سونا برای سلامتی

 

سلامت قلب و گردش خون

با مروری بر همه مقالات علمی منتشر شده در مورد فواید سونا یک روند قوی از مزایای عروقی حمام سونا پدیدار می شود که مهم‌ ترین آن‌ ها در توانایی برای کمک به نرمال کردن فشار خون و کاهش شانس نارسایی احتقانی قلب می ‌باشد. در حقیقت، اطلاعات بررسی شده نشان می دهند که یک کاهش ۴۰ درصدی در خطر ابتلا به حمله قلبی با استفاده از حمام سونا چیزی بین ۴ تا ۷ بار در هفته میسر می شود. این درصد می تواند با افزایش میزان و طفعات مصرف بیشتر شود. به عبارت دیگر، این مطالعه نشان داد که تعداد و مدت زمان استفاده ی یک فرد از سونا، می تواند به طور متوسط تاثیرات چشمگیری برای او داشته باشد. انجام نرمش هایی مناسب با گردش خون در حین سونا گرفتن می تواند تاثیر را چند برابر کند. این کار نه تنها جریان خون، تعریق و آمادگی قلبی عروقی را افزایش می ‌دهد بلکه منجر به شادی بعد از ورزش می‌ شود که شما احساس آرامش، خوشحالی و درد کمتری را تجربه خواهید کرد.

 

عرق کردن و سم زدایی بدن

یکی فواید سونا افزایش گردش خون و تعریق می باشد که می‌ تواند به سم زدایی بدن کمک نماید و در این روش درمان سونا به فرآیند سم زدایی طبیعی از طریق تعریق کمک می ‌کند. همچنین شواهدی وجود دارد که عرق کردن ممکن است به کاهش فلزات سنگین در بدن کمک کند. بررسی های اصولی نشان داده که فلزات سنگین سمی مثل آرسنیک، کادمیوم، سرب، و جیوه درعرق افرادی یافت می ‌شوند که در معرض این فلزات مضر قرار دارند. در یک گزارش موردی در آن‌ ها دریافتند که سطح جیوه با درمان ‌های سونا تکراری نرمال شده‌ است. همچنین این منفعت قاعدتا ناشی از عرق کردن خود فرد می باشد و نه هیچ مکانیزم ویژه‌ ی دیگری.

 

بهبود درد و عضلات بدن

حمام گرفتن در سونا موجب افزایش دما، پروتئین‌ های شوک حرارتی و آنزیم‌ های آنتی‌ اکسیدان می شود و پاک‌ سازی سلولی را تحریک می ‌کند که می‌ تواند به عملکرد سلول ‌های ما برای تجدید پذیری کمک کند. همچنین حمام سونا می‌ تواند رشد چندین هورمون ضد پیری را افزایش دهد و به درمان آسیب ها و کشیدگی ها کمک کند.

 

بهبود مود و احساس

درست مانند زمانی که شما برای دویدن می ‌روید، سونا از اندورفین (هورمون شادی) و آپیود (مسکن طبیعی بدن) و همچنین مولکولی نورونی مشتق از مغز استفاده می کند. این مولکول رشد سلول‌ های عصبی جدید مغز را تحریک می‌ کند و نورون ‌های جدید و تازه را از آسیب دیدن محافظت می ‌کند. بهبود سطح تولیدی این مولکول برای بهبود احساس درونی مهم است. به علاوه، سطوح پایین یا غیرعادی آن نیز ممکن است علت بسیاری از بیماری ‌های جسمی و روانی باشد. سونا های مادون‌ قرمز همچنین می‌ توانند استرس را با متعادل کردن محور واکنش استرس کاهش دهند.

 

کاهش وزن و بهبود متابولیسم و سوخت و ساز

برخلاف ادعا های مردمی، استفاده از گرمای سونا به طور مستقیم به سوزاندن چربی و یا کشتن سلول ‌های چربی کمک نمی کند. با این حال، حمام سونا می‌ تواند به بهبود حساسیت انسولین، افزایش ماهیچه‌ های لاغری، و کاهش چربی با تغییر محیط هورمونی کمک کند. یکی دیگر از فواید سونا التهابات نیز کاسته می شوند. بنابراین از فواید سونا می‌ توان جلوگیری از چاقی، دیابت و بیماری‌ های قلبی و عروقی نام برد.

 

کمک به کاهش التهاب

همان طور که در بالا ذکر شد، استفاده از سونا می‌ تواند حضور پروتئین ‌های شوک حرارتی را افزایش دهد که ضد التهاب هستند. به همین دلیل، حمام سونا ممکن است به کاهش تورم مزمن کمک کند. افرادی که از سونا استفاده می کنند به طور معمول استرس کمتری را تحمل می کنند.

 

کمک به تنظیم خواب

بنا به آزمایشات اخیر، کاهش شدید درجه‌ حرارت بدن در شب یکی از نشانه ‌های شبانه‌ روزی است که بدن آن را برای خوابیدن مناسب می پندارد. این حقیقت توضیح می‌ دهد که چرا حمام یا دوش آب گرم قبل از خوابیدن می‌ تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. از آنجا که سونا به طور معمول بدن را بسیار گرم‌ تر از دوش آب‌ گرم می‌ کند، می ‌تواند بدن را چند ساعت طول بدهد تا خنک شود. برای بهبود کیفیت خواب، استفاده از یک جلسه سونا در بعد از ظهر یا قبل از شام را در نظر بگیرید تا به بدن اجازه دهید تا هنگام خواب آرامش بگیرد.

 

سلامت پوست

برای از بین بردن گرما، بدن شما جریان خون را به پوست افزایش می‌ دهد. به علاوه، پوست با این فرآیند سازگار می ‌شود و آن را سالم‌ تر می ‌سازد. پوستی که دایما در معرض حمام سونا باشد می ‌تواند رطوبت خود را نگه دارد و pH پوست سالم را حفظ کند. علاوه بر این، این کاربران سونا چربی کمتری بر روی پیشانی دارند و نشان می‌دهند که احتمال ابتلا به آکنه برای آنان کم تر است.
مشکلات پوستی مانند اگزما و پسوریازیس شامل التهاب و آسیب‌ پذیری مانع پوست هستند. با کمک به تقویت پوست و کاهش التهاب کلی، سونا می‌تواند واقعا به این مسائل پوستی کمک کند.

 

انواع سونا

 

سونای خشک سنتی  می ‌تواند با آتش، سنگ ‌های داغ، گاز و یا برق گرم شود.

سونای بخار که در آن شما می ‌توانید با استفاده از آب روی عنصری گرمایشی، بخار تولید کنید اغلب در استخرها و سالن های ورزشی یافت می شود.

سونای مادون ‌قرمز که از نور نامرئی در فرکانس‌ های خاصی استفاده می ‌کند تا به طور مستقیم به بافت ‌های بدن نفوذ کرده و آن‌ها را گرم کند. 

هرچند وقت یکبار باید از سونا استفاده کرد؟

بسیاری از افراد هر روز از سونا استفاده می‌ کنند، بنابراین به طور کلی استفاده از حمام سونای روزانه برای افراد سالم بی‌ خطر است. اکثر محققان موافق هستند که تا زمانی که فرد سالم است و می‌تواند حمام سونا داشته باشد، استفاده منظم می ‌تواند مفید و موثر باشد.