فیلترشنی و نحوه کارکرد آن

(فیلترشنی)

 

فیلترشنی برای حذف ذرات معلق و نیز ذرات شناور در مایعات استفاده می‌شود. آب اضافی به صورت عمود از طریق بستری از ماسه یا سنگریزه عبور می‌کند. ذرات با روش جذب یا کپسوله شدن فیزیکی حذف می‌شوند. اگر افت فشار بیش از حد بر روی فیلتر وجود داشته باشد، باید آن را از بین برد.

فیلترشنی

یک تمایز موجود بین فیلترهای پیوسته و ناپیوسته لازم به ذکر است. در فیلترهای پیوسته (اغلب فیلترهای رو به بالا)، ماسه آلوده شسته و خارج می شود و دوباره به طور مداوم استفاده می‌شود، بدون هیچ خللی در فرآیند پاکسازی. فیلتر های ناپیوسته (اغلب فیلترهای رو به پایین) گاه متوقف می‌شوند و شست و شو در جهت مخالف رخ می‌دهد. حباب‌های هوا به درون بستر شنی نفوذ می‌کنند تا آن را به چرخش در بیاورند. سپس آب تصفیه‌ شده از بستر فیلتر در جهت مخالف جریان می‌یابد. ماده آلوده همراه با آب آبکشی شده خارج می‌شود. سپس فرآیند تصفیه می‌تواند ازسر گرفته شود.

 

بازده یک فیلترشنی تابع دو فرآیند جزئی فیلترشنی، به نام‌های پاکسازی سطحی و پاکسازی عمقی است. پاکسازی سطحی شامل جمع کردن ذرات بالای بستر فیلتر است. این ذرات به طور مشترک یک توده متخلخل تشکیل می‌دهند که قادر به جمع‌آوری ذرات بیشتر به روشی بسیار موثر است. پاکسازی عمقی به طور کلی شامل ذرات کوچکتری است که تجمع آن‌ها سخت‌تر است، و با جذب ذرات شن محدود می‌شوند. به طور کلی، عملکرد پاکسازی سطحی آسان تر و سریع تر از پاکسازی عمقی صورت می گیرد.

 

۱.(مزایا و معایب فیلترشنی)

 

مزیت اصلی فیلترشنی، سیستم عملکرد ساده ی آن است که در بسیاری از موارد می‌تواند به منظور دستیابی به راندمان قابل‌توجه ای مورد استفاده قرار گیرد. یک فیلترشنی را می توان در وجه های مختلف مدیریت آب – به عنوان یک تصفیه گر جانبی و یا به عنوان یک فیلتر صنعتی- بکار گرفت. یک فیلترشنی، اغلب یک پساب را با پتانسیل مناسب در استفاده مجدد قرار می دهد.

با این حال، گاهی اوقات مواد شیمیایی باید اضافه شوند تا بازده فیلتر شن را بهبود بخشند. یکی از معایب تصفیه شنی، آبی است که پس از پاکسازی فیلترشنی به وجود می آید. این آب به شدت آلوده باید تصفیه و دفع شود. برای کاهش میزان این آب فیلتر، یک مرحله به منظور رسوب گذاری اولیه برای حجم زیاد آب های بارگذاری شده اجرا می شود. این کار نیاز به تمیز کردن مجدد فیلتر را از بین می برد.

فیلتر های شنی ناپیوسته، اغلب در مجموعه ای  موازی قرار داده می‌شود تا فرآیند اجرا زمانی که یکی از فیلترها تمیز می‌شود، ادامه داشته باشد.

 

۲.(کاربرد)

 

فیلترهای شنی در بخش‌ها و فرایندهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن حذف دور از دسترس مواد معلق از آب یا فاضلاب مورد نیاز است.

 

از بخش هایی که در آن فیلترشنی به منظور تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد می توان به مراکز تولید آب آشامیدنی، استخرهای شنا، کارواش ها، مراکز تصفیه آب‌های زیرزمینی، کشتارگاه‌ها، صنایع فرآوری میوه و سبزیجات، صنایع غذایی، تصفیه سطحی فلزات و… اشاره کرد.

 

۳.(محدوده ی مرزی)

 

سرعت هیدرولیکی فیلترهای شنی ناپیوسته بین ۳ تا ۲۰ متر (بر مکعب / مربع/‌ساعت ) با میانگین تقریبی ۱۰ متر (بر مکعب /مربع/ساعت) متغیر است. سرعت جریان با توجه به هدف نهاییایی تعیین می‌شود. فیلترهای شنی آهسته دارای بار سطحی ۰.۱ تا ۰.۲ متر (بر کعب/مربع/ساعت)هستند. فیلترهای شنی پیوسته دارای سرعت هیدرولیکی ۵ تا ۱۰ متر (بر مکعب/مربع/ساعت)هستند.

 

۴.(کارایی)

 

فیلترشنی در اصل برای حذف مواد معلق مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازده درصدی در این مورد چیزی حدود ۵۰ تا ۹۹ درصد است، بسته به استفاده یا عدم استفاده از کمک‌های پشتیبانی.

 

این سیستم به راحتی خودکار می شود. فیلتر های شنی پیوسته فقط به تنظیم محدودی (از دست رفتن فشار، هشدار) نیاز دارد. در فیلترهای شنی ناپیوسته، چرخه آب رسانی باید به صورت خودکار و با افت اندازه‌گیری شده فشار یا بر حسب زمان فعال شود.

شرکت فنی مهندسی استخرباما تولید کننده و وارد کننده فیلترشنی میداس آلمان در ابعاد مختلف آماده خدمت رسانی به هموطنان گرامی می باشد. 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
فیلترشنی
Author Rating
51star1star1star1star1star