نحوه ساخت آبنما های خانگی | استخر باما


( نحوه ساخت آبنما های خانگی )

 

آیا شما از سونا رفتن و عرق کردن خسته شده اید، نمیتوانید حرکات یوگا را درست انجام دهید و یا خانه شما به اندازه کافی برایتان آرامش بخش نیست؟؟ تعجب نکنید، شما به شدت نیازمند ریلکسیشن هستید. تنها چیزی که شما به آن نیاز دارید، یک مکان ساکت و آرام همراه با صدای دلنشین آواز پرندگان و وزش نسیم است. مشکلی نیست، شما تنها با چند ترفند ساده می توانید نحوه ساخت آبنما خانگی را یاد بگیرید.

پروژه نحوه ساخت آبنما اصلا سخت نیست. تنها در چند روز، شما به راحتی با مقاله نحوه ساخت آبنما می توانید یک دکور زیبا برای باغ یا باغچه خود فراهم کنید. نحوه ساخت آبنما به شما کمک می کند تا در هر مکانی بتوانید از صدای دلنشین آب لذت ببرید. نحوه ساخت آبنما اصلاً سخت نیست و هر کسی قادر به انجام آن است.

 

(مرحله اول)

 

آناتومی نحوه ساخت آبنما را یاد بگیرید و به فروشگاه بروید

نحوه ساخت آبنما

 

یک آبنما از سه بخش اصلی تشکیل شده است: آبی که از لوله بالا میرود و در یک چرخه ی پیوسته باز میگردد، پمپی که حرکت آب را سرعت می بخشد و مجسمه ای در بالای آب نما که ب عنوان تزیین قرار میگیرد. برای نمونه پروژه ای که ما قصد توضیح آن را داریم، از سنگ های بزرگ محلی استفاده شده است اما فلز، گل کوزه گری و مواد دیگر نیز می توانند بکار گرفته شوند.

صرف نظر از مواد اولیه ی مورد نیاز، روند کار آبنما نیز بسیار ساده است. شروع آن با یک تشت یا لگن ضد آبی است که درون حفره ای در زمین قرار می گیرد، می باشد. در بالای آن، شبکه ی مشبک محکمی وجود دارد که از ورود آشغال های کوچک به درون آب جلوگیری می کند. این توری با سیستم پشتیبانی کننده ای احاطه شده است که از جنس ماده ای محکم و مقاوم در برابر فشار آب مانند کفه ای کامپوزیت می باشد، تا مانع افتادن بدنه ی آبنما به درون تشت یا لگن شود.

 

پمپ ضد آب قلب تپنده ی سیستم است. این پمپ درون آب لگن قرار میگیرد و  نقش چرخش و حرکت مداوم آب را  برعهده دارد. با توجه به این که این پمپ برقی است، آبنما باید به یک منبع برق متصل باشد. سیم های پمپ چیزی حدودی ۵۰ فیت هستند و نیازی به سیم اضافی نیست. لازم به ذکر است که پس از نصب نیاز به نگهداری دارد بنابر این شما باید یک محفظه ای برای باز شدن در توری مشبک ذکر شده ایجاد کنید تا به هنگام نیاز بتوانید به پمپ دسترسی پیدا کنید. (توری و شبکه ی پشتیبان کننده میتوانند با سنگ های کوچک و بزرگی مستور شوند). لوله ای که آب را به بالای آب نما می برد از درون پمپ نشأت میگیرد. آبنما همچنین دارای توپکی نرم و مخملی است که به سیر حرکت آب کمک می کند.

 

موادی که باید تهیه کنید

 

۱.(پمپ)

 

این پمپ ها در خانه یا مراکز باغ ها و فضاهای سبز موجود است. به دنبال پمپ ضد آب معتبری بگردید. قابلیت پمپ ها گالون بر ساعت است و فراموش نکنید که قابلیت و قدرت پمپ را چک کنید. هر پمپی که توانایی پمپاژ آب را بیشتر از ۲۵۰ گالون بر ساعت داشته باشد پمپی پرقدرت برای آب نمایی معمول است که ۱/۲ اینچ لوله دارد.

 

۲. (لوله ی مسی ۱/۲ اینچی)

 

برای حمل آب از پمپ به سمت نوک آبنما، لوله ای را خریداری کنید که ۲ فیت از ارتفاع آبنمای شما بلند تر باشد.

 

۳.(لگن ضد آب)

 

همانند سطل لباسشویی پلاستیکی، لگنی را انتخاب کنید که بتواند وزن پمپ و آب را تحمل کند. اندازه ی آن باید ۶ اینچ بزرگ تر از قطر اصلی آبنما و ۱ فیت بلند تر از پمپ باشد تا بتواند کارکرد مناسبی داشته باشد.

 

۴.(سنگ ها)

 

سنگ یا هروسیله ای که برای ساخت بدنه مورد استفاده قرار خواهد گرفت؛ ماده ای را انتخاب کنید که به راحتی بتواند جمع شود. سنگ ها باید کاملا مسطح باشند. لازم به ذکر است که لوله مسی میتواند کمک کننده باشد اما باز این مواد مورد استفاده باید خودشان هم این قابلیت را داشته باشند.

 

۵.(تخته سنگ های کوچک)

 

 چیزی حدود ۵ گالن سنگ یا تخته سنگ برای پوشاندن بالای حفره نیازمند است.

 

۶.(آداپتور)

 

به منظور متصل کردن لوله ها به پمپ.

 

۷.(توپک مخملی ۱/۲ اینچی)

 

برای تنظیم جریان آب

 

۸.(شبکه توری)

 

تا از پمپ در مقابل آشغال ها و خرد ریز ها محافظت کند. صفحه ای از جنس پشم شیشه یا آلومینیوم یا هرچیزی که سقف و محکم باشد میتواند مناسب باشد.

 

۹.(کفه ی کامپوزیت)

 

به منظور ساپورت کردن آبنما.

 

۱۰.(ماسه یا شن برای زه کشی)

 

 دو گونی پنجاه پوندی برای داخل و زیر تشت

 

۱۱.(لوله ۱ اینچی PVC)

 

در راستای حمل پاور پمپ به سوی روزنه ی زیر زمین

 

(مرحله دوم، حفر حفره ی پمپ)

 

با استفاده از بیلچه ای مناسب، حفره ای به اندازه ی ۲ اینچ عمیق تر از عمق تشت و با پهنای کافی بکنید. درون فرغون را با خاک پر کنید. چاله ای سطحی و باریک بین تشت و نزدیک ترین خروجی آب بکنید.

نحوه ساخت آبنما

 

(مرحله سوم، جایگزاری تشت و لوله)

 

بستری به پهنای ۲ اینچی از ماسه در زیر تشت پهن کنید. و تشت را روی آن قرار دهید. در صورت نیاز، می توانید از ماده دیگری استفاده کنید.

اندازه ی بین لبه ی تشت تا خروجی آب را محاسبه کنید. به این اندازه از لوله پی وی سی جدا کنید. ریسمانی را به لوله متصل کنید و آن را از سمت به دو شاخه ی پمپ وصل کنید.

 

با رعایت ایمنی، دو شاخه را به لوله بچسبانید تا جدا نشود. لوله را درون چاله بگذارید و روی آن خاک بریزید.

 

(مرحله چهارم، اجزا را خشک کنید)

 

پمپ را در مرکز تشت قرار دهید و شبکه توری را بالای آن قرار دهید.

 

(مرحله پنجم، محفظه خروج را مشخص کنید)

 

بوسیله ی قیچی مناسبی، دایره شکلی به قطر ۱ اینچ برش دهید و آن را به قدری باز کنید که بتوانید به راحتی به پمپ سرویس دهی انجام دهید.

 

(مرحله ششم، لوله و پمپ را به هم متصل کنید)

 

با استفاده از قیچی لوله،  برشی ۴ اینچی در یک سمت لوله مسی ایجاد کنید. پیچ های اطراف توپک مخملی را شل کنید. یک مهره را از توپک بیرون کشیده و سپس حلقه ای برنجی بر روی قسمت بلند تر لوله بگذارید. لوله را به یک سمت توپک وارد کنید و سپس پیچ های شل شده را سفت کنید. سپس، به همین صورت، سمت دیگر لوله را به توپک متصل کنید.

انتهای آداپتور را بر روی خروجی پمپ بپیچانید. بخش فشرده شده را جدا کنید و سپس مهره ها را روی بخش کوچک تر لوله بگذارید. لوله را به پمپ متصل کنید. با بکارگیری آچاری تنظیم پذیر، تمامی پیچ ها و مهره ها را سفت کنید.

 

(مرحله هفتم، شبکه توری را ثابت کنید)

 

با کمک اره ای دستی، قسمت هایی از توری را به اندازه های مناسب برش دهید تا در عرض چند اینچی از این لوله فراتر برود. توری را در بالای صفحه قرار دهید.

 

(مرحله هشتم، سوراخ کردن سنگ ها)

 

سنگ ها را به منظور تشکیل ترتیبی دلنشین بچینید و زیر آن هارا به ترتیب علامت گذاری کنید.

سنگی را بر روی سطح صافی قرار دهید. با یک مته سطح صاف سنگ را سوراخ کنید. این کار را با همه ی سنگ ها انجام دهید.

 نکته : یک سطل آب در نزدیکی دریل یا مته داشته باشید. به منظور افزایش سرعتتان، چند قطره آب روی سنگ بپاچید که در انجام این کار بسیار موثر است.

 

(مرحله نهم، سوار کردن آبنما)

 

سنگ ها را بالای لوله ی مسی بگزارید و تعادل آن ها را برقرار کنید. سنگ رویی را بردارید و از قیچی لوله برای بریدن ۱/۴ اینچ زیر لوله استفاده کنید. سنگ را جابجا کنید.

تشت را از آب کافی پر کنید به طوری که آب به اندازه ۵ اینچ بالای پمپ بیاید. توپک مخملی را باز کنید و پمپ را روشن کنید و جریان حرکت آب را چک کنید. شما میتوانید بر اساس خواسته خود، فشار آن را تنظیم کنید.

 

(مرحله دهم، پروژه خود را به پایان برسانید)

با چرخاندن سنگ های تنظیم شده، مسیر آب را هدایت کنید. به منظور ثابت نگه داشتن ساختار دلخواهتان، زاویه سازی سنگ ها را منظم کنید. فشار آب را ببندید، و بین سنگ ها از چسبنده قوی سیلیکون استفاده کنید. به چسبنده استفاده شده، زمان کافی برای خشک شدن بدهید. هنگامی که مسیر دلخواه خود را یافتید، صفحه را ببندید و پایه و مبنا را با تخته سنگ های کوچکی پنهان کنید.

نحوه ساخت آبنما

Summary
Review Date
Reviewed Item
نحوه ساخت آب نماهای خانگی
Author Rating
51star1star1star1star1star