انواع گریل استخر

04 تیر 1399
انواع گریل استخر

سیستم‌ های سرریزی آب واقع در اطراف استخر بخش مهمی از هر استخر شنا می باشند، دو نوع اصلی از سیستم ‌های سرریزی پیرامونی وجود دارد؛ اسکیمرها و گریل استخر
اسکیمرها اغلب اوقات ساده‌تر و ارزان‌ تر هستند چون به طور سنتی برای حیاط پشتی یا استخرهای تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، گریل استخر می‌ تواند درهر نوع استخری مورد استفاده قرار گیرد و همچنین  ممکن است در رنج گسترده ای از اشکال و اندازه ‌های مختلف ساخته شوند. بسته به استفاده مورد نظر برای استخر، برخی از گریل ها از بقیه مناسب‌ تر در نظر گرفته می شوند. در ادامه به بحث در مورد مزایا و معایب چهار سبک مختلف از گریل ‌ها خواهیم پرداخت.

۱. گریل های deck level

در این گونه از گریل ها، سطح یا لبه ی گریل در ارتفاعی بالاتر از عرشه استخر قرار دارند. این طراحی، حتی ضعیف‌ ترین شناگران را نیز قادر می‌ سازد تا با تلاش کمی بر روی لبه آب، از استخر خارج شوند. این سبک از گریل استخر اغلب گزینه ی مطلوبی  برای شناگران تفریحی و آموزشی می باشد و بسیاری از استخر هایی که به سبب اهداف آموزشی تاسیس می شوند، از این نوع گریل های استخری استفاده می کنند. گریل های سطحی همچنین ارزان ترین گزینه ی ممکن می باشند چون آن‌ ها به بتون و تجهیزات کم‌ تری در هنگام ساخت نیاز دارند.

این گریل ها کنترل محدود کننده ای برای آب ندارند، بنابراین آب پتانسیل جریان یافتن راحت را در دریچه ی این گریل ها دارد که در نهایت به درون استخر می ریزد. از آنجا که سطح آب در استخر معمولا در بالا یا بالاتر از ارتفاع بلوک‌ های پیرامونی مجاور است، استخر های موجی نیز اغلب نیاز به مجهز شدن با لوله‌کشی سرریزی دارند تا از ریزش آب به بیرون جلوگیری شود.

۲.گریل های Fully Recessed 

شناگران و مربیان حرفه ای و رقابتی این طراحی را ترجیح می‌ دهند. آب از روی عرشه ی استخر به کناره و لبه ی گریل ها می ریزد و سپس به استخر سرریز می شود. بالای عرشه تقریبا بالا تر از سطح آب است. این نوع گریل استخر موج های ایجاد شده را به طور موثر جذب می‌کنند و سطح عرشه های استخر را نسبتا خشک نگه می‌ دارد. یکی از معایب این نوع گریل ها این است که به علت سطح بلند لبه ی گریل ها، خروج از استخر را نسبتا دشوار می سازد، و در نتیجه اکثر مردم ترجیح می دهند که از نردبان استخری برای خروج استفاده کنند. این گزینه معمولا برای مواردی استفاده قرار می‌ گردد که در آن شناگران رقابتی، فعالیت های برنامه‌ ریزی ‌شده انجام می دهند. با این حال، لازم به ذکر است که این سبک از گریل ها گران قیمت هستند.

۳. گریل های Roll_out

این نوع گریل ها، مجموعه ای ترکیبی می باشند که دارای تنظیمات و ویژگی های گریل های نوع اول و دوم ذکر شده را دارا می باشند که شامل یک گریل در سطح آب است. عرشه، که بالاتر از سطح آب است، در پشت میله‌ های استخر، یک شبکه را شکل می‌دهد. این شبکه بیشتر مهار عمل موج را شامل می ‌شود و عرشه استخر را نسبتا آزاد نگه می‌ دارد. پیکر بندی و ساخت کوتاه در لبه آب همچنان به شناگران اجازه خروج راحت را می ‌دهد.

۴. گریل های Roll_out همراه با پرده

گریل های این سبکی شامل صفحه هایی در لبه های استخر و پرده و شبکه ای در انتهای لبه ها می باشد. این پرده با جدولی از کناره استخر تا بالای لبه های گریل استفاده می ‌کند. این گزینه معمولا زمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد که فعالیت های آزمایشی شنا در اولیت استفاده است، اما این سبک همچنین برای سایر فعالیت ‌های برنامه‌ ریزی شده نیز مورد استفاده قرار می گیرد.