اوزونر جکوزی

03 تیر 1399
اوزونر جکوزی

اوزون شکلی ازاکسیژن است که درهنگامی که انرژی الکتریکی یک مولکول اکسیژن معمولی را تجزیه می ‌کند ایجاد می ‌شود که این واکنش یک واکنش شیمیایی را شروع می ‌کند که منجر به تشکیل اوزون می‌ شود، اوزون گاهی به عنوان اکسیژن پر انرژی یاد می ‌شود و یک ابزار قدرتمند در اکسیداسیون آلاینده‌ های آبی می باشد. این عنصر برای استخرها و وان های جکوزی از طریق ژنراتورهایی به نام اوزونر قابل استفاده گردیده است. 

اکسیداسیون چیست؟

اکسیداسیون زمانی اتفاق می افتد که یک مولکول اوزون با یک مولکول آلی همانند قارچ، جلبک، باکتری و ... برخورد پیدا می کند. این فرآیند نیاز شما را به مواد شیمیایی مورد نیاز آب کاهش می دهد و به روند نابود کردن باکتری ‌ها، جلبک‌ ها، ویروس ها،  مخمر ها و دیگر کولکول های آلی کمک می ‌کند. این ازون همچنین به اکسید کردن مواردی مانند صابون، دئودورانت، اسپری مو، عطر و لوازم آرایش، لوسیون بدن، کرم دست، لوسیون ضد آفتاب، بزاق و ادرار کمک می‌ کند.

یک اوزونر چگونه کار می کند؟

سیستم عملکردی یک اوزونر فرآیند اکسیداسیون طبیعی که در طبیعت وجود دارد را تکرار می‌ کند و اوزون را سالم و در مقادیر کنترل ‌شده تولید می ‌کند تا به سیستم پاکسازی وانجکوزی شما کمک کند. وقتی که اوزون با یک ضد عفونی‌ کننده دیگری مانند برومین، کلرین یا ضد عفونی‌ کننده‌ های جایگزین استفاده می‌ شود، می ‌تواند مقدارمواد دوز مواد مورد نیاز برای تمیز نگه داشتن آب را کاهش دهد. در واقع، ازون به نحوی عملکرد این ضد عفونی ‌کننده ‌ها را افزایش می‌ دهد.

یک اوزونر نه تنها میکرو ارگانیسم‌ را نابود می‌ کند بلکه مواد شیمیایی مضر را نیز تجزیه می ‌کند و باعث می ‌شود که کل مواد جامد حل ‌شده برای دفع آسان ‌تر توسط فیلتر کنار هم جمع شوند .در نتیجه، آبی پدیدار می شود که تمیز تر و شفاف تر خواهد بود. 

آیا استفاده از یک اوزونر موجب به کاهش هزینه های نگهداری جکوزی می شود؟

بله، چرا که شما م ی‌توانید استفاده از ضد عفونی‌ کننده هایی چون کلرین یا برومین خود را 60 تا 90 درصد کاهش دهید. این کار می ‌تواند به افزایش طول عمر دیگر تجهیزات جکوزی شما نیز کمک کند، زیرا زمان و هزینه‌ های نگهداری را کاهش می ‌دهد و به طور طبیعی آب وان داغ شما را تصفیه می ‌کند. ازون، نیاز به درمان‌ های منظم شوک را کاهش می‌ دهد چرا که اوزونر در واقع یک شوک دهنده ی خودکار، روزانه می باشد که از کلر استفاده نمی کند.

آیا استفاده از یک اوزونر برای ضد عفونی جکوزی کافی است؟

خیر، شما باید از سیستمی مانند برومین و کلرین استفاده کنید. با این حال متوجه خواهید شد که شما می ‌توانید از مواد شیمیایی بسیار کمتری استفاده کنید (تا ۲۵ درصد کم ‌تر) و این هزینه برای سیستم اوزونر در طول زمان و نگهداری آب‌ گرم جکوزی بسیار بیشتر خواهد شد.

اوزونر هر چند مدت یک بار باید استفاده شود؟

اوزونر یک اکسیدر قوی است اما مدت زیادی در آب باقی نمی ماند و لازم است مداوم در طول روز به جایگزین شود. به منظور موثر بودن در فرآیند ضد عفونی کردن آب، باید برای ۴ تا ۶ ساعت در طول روز کار کند. می‌ توانید این فرآیند را به مدت ۲ تا ۳ ساعت در هر ۱۲ ساعت اجرا کنید و یا فقط یک ‌بار آن را به طور کامل انجام دهید.

طول عمر یک اوزون چه مدت است؟

پیشنهاد می ‌شود که هر ۲ تا ۳ سال سیستم اوزونر خود را تعویض کنید، و یا اگراز جکوزی به طور مداوم تری استفاده می کنید این زمان را کم تر کنید. اگر احساس کردید که عملکرد آن ضعیف شده است، به این معنی است که فرسوده  شده و به جایگزینی آن نیاز دارید. توجه داشته باشید که شرط عملکرد صحیح آن فقط به دیده شدن حباب ها بر روی سطح آب محدود نمی شود .

در انتخاب یک اوزونر باید به موارد زیر دقت کنید:

1. اندازه و ابعاد جکوزی، هرچه وان شما بزرگ‌ تر باشد، اوزونر قوی تری نیاز است.

2. سطح بهداشت آب و میران ضد عفونی آن،  اگر جکوزی شما عملا توسط افراد زیادی در هفته مورد استفاده قرار می گیرد، اوزونر شما باید عمل کرد قوی تری داشته باشد.

3. نیازمندی‌های الکتریکی، شما باید ولتاژی ایجاد کنید که به آن نیاز دارید تا اوزونر شما به درستی کار کند. واحد های اوزونر با انواع مختلفی از گزینه‌ های ولتاژی مانند ۱۲۰ ولت، ۲۴۰ ولت، یا ولتاژ دوئل استفاده می ‌کنند.

آیا اوزونر برای افراد و محیط زیست زیان آور است؟

هنگامی که اوزون در آب حل می ‌شود، کاملا ایمن می گردد. ازون اضافی به سرعت به اکسیژن تبدیل می ‌شود. مقدار اوزون تولید شده توسط یک مولد اوزون در یک وان جکوزی، نسبت به جو معمولی که در آن زندگی می ‌کنیم، ناچیز است. 

آیا به کار گیری اوزونر بر روی سطح شیمی آب تاثیر گذار خواهد بود؟

اوزون خنثی است و به خودی خود تاثیری بر PH  آب جکوزی شما به همراه نخواهد داشت.