تجهیزات ورزشی شنا

12 مرداد 1399
تجهیزات ورزشی شنا

شنا کردن یک فعالیت ورزشی است که کالری زیادی می سوزاند، به تناسب اندام شما کمک می کند، سبب بهبود مفاصل می شود و قدرت عضلانی و استقامت شما را بالا می برد. شنا کردن همچنین باعث بهبود آمادگی قلبی و عروقی می شود و در تابستان شما را خنک، شاداب و سرحال می کند. شنا کردن فعالیتی است که مناسب افراد مختلف در تمامی گروه سنی قابل انجام است. با این حال، افراد همواره باید ضمن شنا کردن در استخرهای شنا از تجهیزات و لوازم مناسب استفاده کنند تا علاوه بر لذت بردن از تجربه شنا کردن، از خطرات احتمالی بودن در آب نیز در امان باشند.

انواع تجهیزات شنا و ویژگی آن ها

۱. تجهیزات اولیه

لباس مخصوص شنا

همانند هر عرصه ای، امروزه، فن آوری های پیشرفته ای مربوط با لباس شنا طراحی شده است. پارچه هایی ک برای ساخت لباس مخصوص شنا استفاده می شوند، مقاومت بالایی از خود در هنگام شنا کردن  نشان می دهند و به طور معمول، ماندگاری و طول عمر بالایی دارند. چنانچه حتی در صورت استفاده مکرر در استخرهای کلر در برابر محو شدگی رنگ های پارچه و الیاف مقاومت می کنند. این روزها لباس های مخصوص شنا در انواع سبک های مختلفی در بازار عرضه می شوند و می توانند رنگ، طرح و سایز دل خواه شما را داشته باشند. با این حال، شایان ذکر است که راحتی مهمترین مؤلفه در هنگام انتخاب لباس مخصوص شنا است. اگر در لباس خود احساس راحتی نکنید، مطمئنا نمی توانید به درستی شنا کنید.

عینک شنا

عینک های شنا از چشمان شما در برابر کلر موجود در آب استخر و هر شی دیگری که ممکن است در آب باشد حافظت می کنند. عینک شنا به شما کمک می کنند تا هنگام شنا چشمان خود را باز نگه دارید تا بتوانید جایی را ببینید که می خواهید. توجه داشته باشید که شما حتی می توانید عینک شنا طبی مخصوص خود را با مشورت پزشک و گرفتن مجوز از او داشته باشید.

 

کلاه شنا

کلاه های شنا می توانند به منظور برآورد چند هدف ارائه شوند. برخی از مدیران استخر برای جلوگیری از ورود مو به استخر، از افراد دارای موهای بلند درخواست می کنند که از کلاه شنا استفاده کنند. گروهی از افراد همچنین تمایل دارند تا موهای خود را از کلر موجود در آب محافظت کنند. همچنین ممکن است تصمیم به پوشیدن کلاه استخر به منظور کاهش مقاومت آب ضمن شنا کردن کنید. این ویژگی می تواند سبب شود تا سرعت شنا کردن شما بالا برود. بسیاری از کلاه های شنا از لاتکس ساخته شده اند، اگرچه می توانید کلاه هایی به جنس سیلیکون، نئوپرن و همچنین لیکرا نیز پیدا کنید. به همین دلیل، بهتر است تا کلاهی را انتخاب کنید که متناسب با سایز سر شما باشد و با آن احساس راحتی داشته باشید.

۲. تجهیزات ثانویه و جانبی

در رابطه با تجهیزات شنا، همچنین تعدادی لوازم جانبی شناور وجود دارند که به افراد در یادگیری نحوه شنا، لذت بخش کردن اوقات شنا و حتی به منظور ایجاد مقاومت مناسب در هنگام انجام حرکات شنا کمک می کنند. این تجهیزات جانبی همچنین به افراد کمک می کند تا از خطر غرق شدگی در امان باشند. در ادامه قصد داریم تا به بررسی مهم ترین آن ها بپردازیم:

کیک بورد

کیک بوردها ابزار هایی از جنس فوم یا مواد دیگر هستند که بر روی آب شناور باقی می مانند و در شکل ها و اندازه های مختلفی عرضه می شنود. هدف اصلی به کار گیری آن ها این است که به شما در شناور ماندن در سطح آب استخر کمک کند. استفاده از کیک بوردها می تواند یک تمرین مناسب به منظور هماهنگی پا زدن در آب باشد در خالس که دست ها و بازوهای شما استراحت می کنند. امروزه بیشتر استخرهای شنا عمومی کیک بوردهایی به کاربران خود ارائه می دهند.

 

 

 

بوی

همانند کیک بوردها، بوی ها نیز وسیله ای به منظور کمک بهشناور ماندن در آب ستخر هستند که در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند، اما برخلاف کیک بورد که به قسمت فوقانی بدن شناگر استراحت می دهد، بوی ها در بین پاها قرار می گیرند تا پاها را بدون پا زدن ثابت و شناور بر روی آب نگه دارند. بوی ها می توانند به شما کمک کنند تا روی فرم شنا کردن خود کار کنید زیرا با استفاده از آن ها می توانید آهسته شنا کنید بدون اینکه به درون آب فرو بروید.

.

 

کفش شنا

کفش های شنا بر روی پاهای شما قرار می گیرند و به پا زدن شما در ضمن شنا کردن کمک می کنند. آن ها وسیله خوبی برای بهبود تمرینات پاهای شما هستند و به شما کمک می کنند سریع تر شنا کنید. سایز و اندازه کفش های شنا باید کاملاً متناسب فرد باشد اما نه آنقدر محکم که به پای آن ها آسیب وارد شوند یا گردش خون را قطع کنند. کفش های شنا باید به شما حس راحتی بدهند.

پدل دست

پدل های دست به دستان شما متصل شده و به حرکت دادن آب ضمن شنا کمک می کند. آن ها می توانند مقاومت ایجاد شده در آب را کاهش دهند. در بیشتر کلاس های اروبیک یا ورزش هوازی آبی از پدل های دست استفاده می شود. پدل های دست انجام تمرینات آبی را دشوار می کند، بنابراین شما باید ابتدا بدون آن ها بدن خود را در آب گرم کنید و سپس برای انجام هر تمرین مقاومتی آن ها را درون دست های کنید.

نودل

نودل یک وسیله شناور انعطاف پذیر و لوله ای شکل است که شما می توانید آن را زیر بغل یا دور کمر خود را ببندید تا شما را بر روی سطح آب شناور نگه دارد و بتوانید حرکت خود را در آب انجام دهید. بچه ها و افراد کوچکتر عموما دوست دارند با نودل ها بازی کنند. استفاده از نودل ها به شما کمک می کند تا بتوانید بدون خستگی شنا کرده و قدرت و استقامت خود را افزایش دهید.

کمربند شنا

کمربندهای شنا وسیله ای دیگر به منظور کمک به شناور ماندن بر سطح آب می باشند. بستن کمربند شنا به شما این امکان را می دهد که بدون خستگی حرکت کنید تا بتوانید بر روی استحکام و آمادگی هوازی خود کار کنید، اما از آنجایی که کمی سنگین تر از یک نودل است، وزن بیشتری دارد و مقاومت بیشتری ایجاد می کند