سیستم ضدعفونی کننده یونیزر استخر

29 مهر 1399
سیستم ضدعفونی کننده یونیزر استخر

سیستم ضدعفونی کننده یونیزر استخر

 

یونیزر استخری چیست؟

سیستم ضدعفونی کننده یونیزر استخری از یک پردازنده و الکترودهایی تشکیل شده از مس و یا نقره برای تصفیه آب استخر استفاده می کند. با عبور آب استخر از محفظه سیستم، الکترودها جریان ولتاژ پایینی تولید می کنند که سبب می شود تا برخی از خارجی ترین اتم های الکترودها به یون های مثبت تبدیل شوند. آبی درون محفظه جریان دارد،  یون ها را جمع آوری می کند که به کشتن جلبک ها، باکتری ها و ویروس ها کمک می کند. مس، ماده اصلی استفاده شده در جلبک کش ها می باشد و یون های نقره باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد. با سیستم یونیزر استخری، مقدار کلر مصرفی مورد نیاز استخر شما تا حد قابل توجهی کاهش می یابد، حتی اگر میزان استفاده کاربران از استخر شنا به مراتب زیاد باشد. کاربران از این نوع سیستم ضدعفونی کننده استخری استقبال زیادی کرده اند، چنانچه آن را یک روش بی خطر و سالم برای داشتن آب تمیز و شفاف استخری، بدون داشتن تاثیرات و مضرات محصولات شیمیایی ای مانند سوزش چشم، سوزش پوستی که در نتیجه استفاده از کلر حاصل می شود می دانند.

 شما می توانید محصولات مرتبط را با کلیک ملاحظه فرمایید: دیدن محصولات مرتبط

 

نحوه کارکرد سیستم ضدعفونی کننده یونیزر استخری

ضدعفونی کننده استخر

یون ها در آب استخر باقی می مانند و سبب به وجود آمدن یک فرآیند محافظتی طولانی مدت می شود. آن ها همچنین عمل تصفیه غیر سمی را ارائه می دهند و از آلوده شدن مجدد آب جلوگیری می کنند. یون های مس و نقره در آب باقی می مانند و همراه با جلبک ها و سایر آلاینده های مضر، توده هایی ایجاد می کنند که بعد توسط تجهیزات فیلتر استخری شما جمع آوری و تخلیه می شود. شما همچنین می توانید  با استفاده از کیت های آزمایش آب استخر سطح یون های موجود در آب رابررسی کنید.

مزیت استفاده از سیستم یونیزر استخری در این است که به شما این امکان را می دهد تا یک استخر شنا عاری از مواد شیمیایی داشته باشید. وجود یون های مس و نقره در آب سبب می شود تا شما دیگر از مواد شیمیایی برای تصفیه آب استفاده نکنید. در عوض، یک پیوند الکترواستاتیک با بار منفی در آب تشکیل می شود که روند ضد عفونی را شروع می کند. یون ها دیواره سلولی میکروارگانیسم ها را مورد حمله قرار می دهند و آن را تخریب می کنند که سبب می شود تا مانع جذب مواد غذایی مورد نیاز برای رشد آن ها شود. با متوقف شدن روند رشد میکروارگانیسم ها، آن ها دیگر قادر به حیات نبوده و می میرند. حتی اگر سلول قادر به ادامه حیات خود باشد، روند تولید مثل آن ها متوقف می شود تا جلبک ها قادر به گسترش نباشند. همچنین باکتری ها به جای اینکه توسط مواد شیمیایی سرکوب شوند، به طور کامل از بین می روند. این بدان معناست که موارد خطرناکی مانند باکتری ایکولی، که قوی ترین میکروارگانیسم موجود در استخرهای عمومی و سایر منابع آبی است، دیگر نمی تواند در استخر زنده  بماند.

 

مزیت سیستم ضدعفونی کننده یونیزر استخری

بیشتر استخرها به دلیل وجود ذرات ریز در آب کثیف و تیره می شوند. این ذرات برای تصفیه شدن توسط فیلتر استخری بسیار ریز هستند، بنابراین به صورت مداوم در گردش آب استخر قرار می گیرند. یون های مس و نقره مثبت تولید شده از یونیزر در آب استخر با این ذرات که بار منفی دارند متصل می شوند و آن ها را به اندازه کافی بزرگ می کنند تا با تصفیه فیلتر استخری از بین بروند. سیستم یونیزر همچنین جریان کم ولتاژی را تولید می کند، که در کشتن میکروارگانیسم های موجود در آب استخر بسیار مؤثر است. این امر باعث از بین رفتن جلبک ها، باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها در استخر شما می شود و لذت شنا کردن در استخر را چند برابر می کند.

یک سیستم یونیزر استخری برای مقابله با جلبک ها و باکتری ها، نیازی به کلر برای تصفیه آب ندارد. با این حال، شما هنوز هم به مقادیر کمی از کلر به منظور بهبود روند تصفیه استخر نیاز خواهید داشت، اما در بیشتر موارد این مقدار مورد نیاز به حدی کم است  که حتی توسط شناگران نیز قابل تشخیص نیست. بنابراین، دیگر لازم نیست تا نگران بو تند و زننده کلر و سایر مواد شیمیایی در آب باشید و از آنجایی که آب در مدت زمان طولانی تری  تمیزتر باقی می ماند، نگهداری و رسیدگی به استخر کاهش می یابد.

سیستم یونیزر استخری، جریان کم ولتاژی را از درون آب عبور می دهد که برای انسان و حیوانات خطرناک نیست. بنابراین  استخر شما برای استفاده توسط تمامی افراد بی خطر است و دیگر نیازی نیست تا نگران ورود حیوانات خانگی خود به استخر شنا باشید.

هنگامی که شما از یونیزر استخری استفاده می کنید، دیگر مجبور نیستید میزان کلر و سایر مواد شیمیایی که برای سلامتی و محیط زیست مضر هستند را تنظیم کنید. در دراز مدت با استفاده از سیستم یونیزر استخری، استخر شما در بهترین شکل ممکن نگهداری می شود و هزینه مصرفی شما تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.

 

 

نگهداری سیستم ضدعفونی کننده یونیزر استخری

درست است که با نصب یونیزر استخری دیگر نیازی به افزودن محصولات شیمیایی به آب استخر ندارید، اما لازم است تا مقدار اندکی کلر در آب استخر شما وجود داشته باشد تا روند حذف و از بین بردن باکتری ها و دیگر آلاینده ها در طولانی مدت حفظ شود. علاوه بر پایین نگه داشتن سطح کلر هنگام استفاده از سیستم یونیزر استخری، محدوده های مقیاس شیمی آب نیز کمی متفاوت خواهند بود:

کلر: بین 0.5 تا 0.8 ppm

قلیا: بین 80 تا 120 ppm

PH: بین 7.2 تا 7.6

سختی کلسیم: بین 200 تا 300 pmm

مواد محلول: بین 500 تا 1000 Ppm

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که منبع آب استخر شما آب سخت است، ممکن است نیاز داشته باشید تا رسوبات کلسیم موجود در الکترودهای یونیزر را پاکسازی کنید.

از آنجایی که یونیزر استخری از مس و نقره به منظور تصفیه آب استفاده می کند، این امکان وجود دارد که فلزات در آب اکسیده شوند و سطح استخر شما را لکه دار کنند. مس می تواند لکه های سبز رنگ را روی سطوح استخر باقی بگذارد، در حالی که نقره با نور خورشید یا محصولات شوک دهنده واکنش نشان می دهد و لکه های سیاه رنگی را بر روی قسمت های داخلی استخر ایجاد می کند.

 

نصب سیستم ضدعفونی کننده یونیزر استخری

قیمت ضدعفونی استخر

بسیار حائز اهمیت است که پیش از شروع کار لوله کشی سیستم، برای نصب و استفاده از آن برنامه ریزی کنید. محفظه کنترل کننده سیستم باید در محلی قرار گیرد که به خوبی محافظت شود. عنصر T شکل یونیزر باید در خط بازگشتی، یعنی پس از پمپ، فیلتر و گرمگن قرار گیرد. اگر سیستم یونیزر را به یک استخر آب شور اضافه می کنید، توصیه می کنیم تا عنصر T  شکل را پیش از سلول نمکی قرار دهید.

این عنصر باید طوری تنظیم شود که تا محفظه و سلول تولید کننده یون ها به سمت پایین پیچ شوند. اما اگر فضای کافی برای نصب این روش وجود ندارد، می توان آن را به صورت افقی نصب کرد، به گونه ای که میله ها به موازات زمین قرار بگیرند. پس از خاموش کردن پمپ استخری خود، عنصر، شکل را نصب کنید. پیش از استفاده از پرایمر و چسب PVC، مطمئن شوید که لوله ها خشک هستند. پرایمر و چسب PVC را هم در قسمت داخلی عنصر و هم در قسمت بیرونی لوله اعمال کنید.

پس از نصب عنصر Tشکل، نوبت به نصب سلول معدنی می رسد. سلول شما ممکن است یک حلقه o شکل لاستیکی داشته باشد. اگر اینگونه نبود، مجبور خواهید بود تا از نوار چسب تفلون استفاده کرده و سلول را کاملاً بپوشانید. توجه داشته باشید تا سلول را خیلی سفت نصب نکنید تا در صورت نیاز به بررسی یا تعویض آن با مشکل مواجه نشوید.

در ادامه، نوبت به نصب کنترل کننده می شود که می توان آن را در هر سطح صافی قرار داد. در استخرهای توکار، بسیاری از افراد آن ها را به شکل قائم متصل می کنند که سبب محافظت عنصر می شود. فراموش نکنید تا در انتها، پس از نصب سیم کشی و انجام اتصالات لازم، کنترل کننده را راه اندازی کرده و عملکرد آن را چک کید.

پس از اتمام مواد معدنی سیستم، آب را با نوارهای تست آزمایش کنید. سطح ایده آل مس برای حداکثر کارایی و ماندگاری سلول 0.3ppm است. مواد معدنی دیگر به نسبت مس اضافه می گردندف چرا که آزمایش سطح مس ساده تر است.