سیلیس استخری

30 مهر 1399
سیلیس استخری

سیلیس استخری

 قیمت سیلیس

امروزه، فیلترهای شنی برای ضدعفونی کردن آب استخرهای شنا بسیار محبوب شده اند و از استقبال بالای کاربران برخوردار می باشند. از همین بابت، نقش و اهمیت سیلیس و شن مورد استفاده در این نوع فیلترها نیز در میان کاربران به خوبی شناخته شده است.

با این حال، بسیاری از افراد در هنگام انتخاب و تهیه سیلیس مناسب برای فیلتر خود دچار مشکل می شوند و این فرایند را پیچیده می دانند. این مشکل به دلیل عدم آشنایی کاربران با انواع سیلیس های استخری می باشد. در این بخش، قصد داریم تا به بررسی بیشتر این عنصر استخری بپردازیم.

 

سیلیس استخری چیست؟

سیلیس استخری که در بیش تر مواقع به عنوان شن سیلیکا یاد می شود، تشکیل شده از دو ماده سیلیس و اکسیژن می باشد. سیلیس استخری اغلب بی رنگ و یا به رنگ سفید است اما رنگ هر یک از دانه های سیلیس تا حد زیادی به انواع مواد معدنی و مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد.

برای اینکه سیلس استخری را تشخیص دهید، باید بدانید که این محصول باید حدود 95% دی اکسید سیلیکون و کمتر از 0.6٪ اکسید آهن داشته باشند. در غیر این صورت، با ماسه و شن معمولی تفاوتی نخواهد داشت.

 

تفاوت شن سیلیکا و شن معمولی

شن و ماسه معمولی، که به عنوان شن و ماسه فلدسپاتی، قهوه ای یا ساختمانی نیز شناخته می شود، همیشه حاوی مقداری سیلیس است، اما این مقدار تنها در مقادیر کمتر از 95٪ می باشد.

به عنوان مثال، ماسه قهوه ای معمولی که برای کاربردهای بتونی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند حاوی 80٪ دی اکسید سیلیکون باشد، همراه با مقادیر مختلفی از آهن، کربنات، پتاسیم و سایر عناصر و مواد معدنی کمیاب.

این ترکیبات سبب می شود که شن از نظر شیمی بیشتر واکنش پذیر باشد  و رنگ تیره تری نسبت به شن سیلیکا داشته باشد. آن ها می توانند به رنگ های مختلف سفید، صورتی، سبز و سیاه باشند.

 

کاربرد شن سیلیکا

خرید سیلیس

از شن سیلیکا در بخش های صنعتی و تجاری برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود. نحوه استفاده این ماده تا حد زیادی به خصوصیات ساختاری و شیمیایی آن مانند اندازه، شکل، رنگ و تراکم  ذرات و همچنین مقاومت آن ها در برابر استحکام و پایداری بستگی دارد. این خصوصیات بسته به نحوه فرآوری این ماده معدنی پس از استخراج متفاوت خواهد بود.

یکی از رایج ترین کاربردهای شن سیلیکا در تصفیه آب است، که امروزه به طور گسترده به عنوان تصفیه آب استخرهای شنای مسکونی و عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل شکل، اندازه و ساختار یکنواخت شن سیلیکا، می توان از آن به عنوان یک بستر تصفیه ای مؤثر استفاده کرد که به طور مداوم  آلودگی ها و کثیفی های موجود در آب را خارج کند. قرار گیری شن سیلیکا در معرض مواد شیمیایی مختلف سبب خرابی و یا تجزیه آن نمی شود.

 

انواع سیلیس استخری و مواد جایگزینی برای بستر فیلتر شنی

شما برای تشکیل بستر فیلتر شنی خود گزینه ای مختلفی در دسترس خواهید داشت که در ادامه قصد داریم به بررسی گزینه های رایج تر موجود در بازار می پردازیم:

شن سیلیکا: همانطور که گفته شد، شن سیلیکا از رایج ترین و پرطرفدار ترین مواد استفاده شونده برای بستر فیلترهای شنی است. شن سیلیکا در اندازه های مختلفی در بازار وجود دارد و بسته به اندازه ذرات تشکیل دهنده خود میکروارگانیسم های موجود در آب استخر را تصفیه می کند.

به عنوان مثال، شن سیلیکا 20 میکرونی می تواند ذرات به اندازه 20 میکرون را در آب استخر شما به دام بیندازد. جالب است بدانید جلبک های سبز تک هسته ای آبی 5 تا 10 میکرون قطر دارند، ولووکس می تواند تا حداکثر 500 میکرون باشد که چیزی نزدیک به نیم میلی متر بوده و با چشم انسان قابل مشاهده است. بنابراین، شن سیلیکا می تواند جلبک های زیادی را از بین ببرد اما در صورت شیوع آن ها لازم است تا از جلبک کش ها برای شفاف سازی و تمیزی بیشتر و موثر تر آب استخر خود استفاده کنید.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که بسته به نوع استفاده از استخر، ماندگاری و طول عمر شن سیلیکا برای فیلتر شنی شما بین 3 تا 5 سال خواهد بود.

زئولیت ( سیلیس آبدار ): زئولیت های طبیعی در مناطقی تشکیل می شوند که سنگ های آتشفشانی و لایه های خاکستر با آب های زیرزمینی قلیایی واکنش نشان دهند. زئولیت همچنین به صورت صنعتی نیز تولید می شود. ذرات زئولیت ریز هستند و حفره های موجود در آن برای به دام انداختن بقایای موجود در فیلتر شما ایده آل می باشد.

زئولیت توانایی فیلتر کردن ذرات به اندازه 5 میکرون را دارد و عنصری بسیار موثر و کارآمد است. اما اگر زئولیت را به عنوان بستر تصفیه آب فیلتر خود در نظر بگیرید، باید چند نکته را در خاطر داشته باشید. وقتی آن را در فیلتر نصب می کنید، گرد و غبار زیادی مشاهده خواهید کرد.

اگر در ابتدا کار فیلتر خود را بک واش نکنید، این گرد و خاک وارد استخر شما می شود. به همین دلیل توصیه می شود تا در ابتدا ب مدت 3 تا 5 دقیقه فیلتر خود را بک واش کنید. مقدار زئولیتی که شما نیاز خواهید داشت به اندازه نصف شن سیلیکای مورد استفاده است.

برای مثال، اگر فیلتر شما به 300 پوند شن سیلیکا نیاز دارد، پس تنها به 150 پوند زئولیت نیاز خواهد داشت. همچنین انتظار می رود که زئولیت ماندگاری طولانی تری، چیزی حدود 5 تا 7 سال داشته باشد.

 زئولیت هزینه اولیه بیشتری خواهد داشت اما توجه داشته باشید که در طولانی مدت هزینه های مصرفی شما تا حد قابل توجهی کاهش می یابد زیرا لازم نیست آن را زود به زود تغییر دهید. زئولیت می تواند آب استخر شما را بسیار تمیز و شفاف نگه دارد.

شیشه بازیافتی: امروزه می توان از نوع خاصی از شیشه بازیافتی به عنوان شن بستری فیلتر استفاده کرد. این محصول کارایی فوق العاده بالایی دارد و دوست دار محیط زیست است. همچنین، ماندگاری و طول عمر آن نیز بیشتر است چرا که به رسیدگی و تمیز کردن کمتری نیاز دارد.

 چنین مزیتی سبب کاهش زیاد هزینه های مصرفی استخر شما می گرددد و آب استخر شما را برای مدت طولانی تری تمیز و پاکیزه نگه می دارد. ذرات شیشه ای بار منفی اندکی دارند که ذرات کوچک تر را به خود جذب می کنند و قدرت فیلتر بین 5 تا 10 میکرون را دارا می باشند.

همچنین باید توجه داشته باشید که شما به میزان بسیار اندکی از این محصول برای استفاده در فیلتر خود احتیاج خواهید داشت، خیلی کمتر از زئولیت و یا شن سیلیکا.

 

نگهداری سیلیس استخری

بستر تصفیه فیلتر شنی شما، بسته به نوع محصول استفاده شده و همچنین میزان و نحوه استفاده شما از استخر، باید هرچند سال یکبار تعویض گردد و با محصولی جدید جایگزین شود.

 انجام این کار می تواند دلایل قانع کننده ای داشته باشد. سیلیس و یا شن سیلیکا تازه و جدید دارای لبه ها و گوشه های تیزی است که به خوبی خاصیت چسبندگی دارند. به مرور استفاده این لبه گرد و هموار می شوند و دیگر برای تصفیه کردن آب مناسب نخواهند بود.

با هر تعداد بک واشی که برای فیلتر شنی خود انجام می دهید، گرد وخاک ، بقایای باکتری ها جلبک های مرده و سایر مواد جمع می شوند و به صورت رسوب در بستر شن فیلتر فرو می روند.

 همچنین باید توجه داشته باشید که به مرور زمان و بر اثر انجام فرآیند بک واش فیلتر، ذرات ریزتر شن از بین می روند و با گذشت سال ها می تواند خسارت های قابل توجهی را برای سیستم به همراه داشته باشد.

توجه داشته باشید که زمان استاندارد برای تغییر بستر فیلتر استخری شما هر 5 سال یک بار در نظر گرفته می شود. با این حال، هنگامی که آب استخر شروع به تیره شدن و کدر شدن کرد، ممکن است نشانه این امر باشد که فیلتر شنی استخر شما دیگر نمی تواند ذرات معلق و بقایای میکروارگانیسم های موجود در آب استخر را به دام بیندازد و زمان جایگزین کردن آن است.

 

نحوه تعویض سیلیس استخری

فروش سلیس استخری

در ابتدا، دریچه چند منظوره را که در بالای بدنه فیلتر استخری وجود دارد، جدا کنید. همچنین، اتصال دهنده های موجود را نیز جدا کنید. توجه داشته باشید که پیش از شروع فرآیند، تمام ابزار و لوازمی که مورد نیاز خواهد بود را تهیه کرده و دم دست داشته باشید.

 این لوازم شامل شن سیلیکا یا محصول جایگزینی دیگر، حلقه های اتصال دهنده O شکل، روان کننده، چسب تفلونی و غیره می باشد. جریان و منبع برق متصل به سیستم را قطع کنید و پمپ استخری خود را خاموش کنید.

سپس، شما باید با چرخاندن درپوش تخلیه که در پایین مخزن فیلتر قرار دارد، فشار فیلتر را تخلیه کنید. سپس آب مخزن را نیز تخلیه کنید. سپس شیلنگ متصل شده به قسمت خروجی و تخلیه فیلتر را جدا کنید. شما می توانید آن را به راحتی با دنبال کردن خط تخلیه از دریچه  چند منظوره پیدا کنید.

 بدنه فیلتر را باز کنید. به منظور جلوگیری از ریزش سیلیس در قسمت های جانبی، به طور موقت نوار بالای لوله را مسدود کنید. یک لیوان پلاستیکی و یا هر وسیله دیگری را بردارید و سیلیس قدیمی و فعلی فیلتر خود را با دقت از آن جدا کنید. این کار را تا زمانی که قادر به دیدن قسمت های جانبی در انتهای مخزن باشید ادامه دهید.

 همچنین، لوله و مونتاژهای جانبی را حذف کنید. فیلتر و قسمت های مختلف آن را به خوبی بررسی کنید تا در صورت وجود هرگونه مشکل یا خرابی بتوانید آن را برطرف کنید. اگر متوجه شدید که لوله ها گرفتگی دارند، آن ها را درون یک سطل آب با محلول پاک کننده مخصوص شست و شو دهید.

در ادامه، مخزن فیلتر را تا نیمه با آب پر کنید. با انجام این کار بستری برای سیلیس ایجاد می شود تا صدمه ای به فیلتر وارد نشود. مونتاژ جانبی و لوله ها  را مجددا درون فیلتر استخری خود قرار دهید.

سپس، سیلیس یا محصول جایگزینی خود را به آرامی و با دقت درون مخزن فیلتر بریزید. حلقه O شکل موجود در پایین دریچه چند منظوره را بردارید و با روان کننده مناسب روغن کاری کنید.

پس از انجام این کار، آن را دوباره در قسمت زیرین دریچه قرار دهید. نوار چسب اعمال شده را از لوله جدا کنید. حال نوبت آن است که اتصال دهنده های باز شده را مججدا بر روی فیلتر تنظیم کنید. توجه داشته باشید که پس از اتمام فرآیند تعویض سیلیس فیلتر خود، فیلتر را در ابتدا به مدت 1 یا 2 دقیقه بک واش کنید. سپس، دریچه چند منظوره را در حالت شست و شو قرار دهید و فیلتر را روشن کنید تا آب به شکلی تمیز و شفاف تبدیل شود. در انتها، دریچه چند منظوره را به حالت فیلتر بچرخانید و فیلتر خود را در حالتی آماده برای تصفیه آب استخر قرار دهید.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله سیلیس استخر را ملاحظه فرمایید.