متعادل کردن سطح مواد شیمیایی آب استخر

متعادل کردن سطح مواد شیمیایی آب استخر

متعادل کردن سطح مواد شیمیایی آب استخر : تفاوتینمی کند که برای اولین باری باشد که تصمیم به  تنظیم کردن سطح مواد شیمیایی استخر را داشته باشید و یا سال ‌های بسیاری است که مالک استخر هستید، گاهی اوقات یک راهنمای مرجع مفید در مورد چگونگی تعادل صحیح آب استخر و به کار گیری مواد شیمیایی استخری می‌تواند مفید باشد. در ادامه قصد داریم تا نگاهی عمیق به موارد مهم برای حفظ سلامت آب استخر شما بپردازیم:

استخرخود را برای نمونه گیری و متعادل سازی آماده کنید: قبل از شروع، مطمئن شوید که آب استخر شما در وضعیت مناسبی برای نمونه گیری قرار دارد. بررسی کنید که سطح آب حداقل تا نصف دهانه اسکیمر باشد و در صورت نیاز مقدار بیشتری آب اضافه کنید. هر گونه آلاینده و زباله ها را از سبد پالایش کننده اسکیمر، فیلتر ها و پمپ پاک کنید. سپس پمپ استخر را روشن کنید و مطمئن شوید که به درستی کار می کند. اگر پمپ دور و سرعت متغیر دارید، پمپ را با سرعت بالا نیز به کاربگیرید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که فیلتر استخری شما در وضعیت مناسبی قرار دارد. 

برای استعلام قیمت فیلتر تصفیه استخر با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

حجم آب استخر خود را محاسبه کنید :

برای آنکه بدانید چه میزان مواد شیمیایی باید به استخر خود اضافه کنید، ابتدا باید بدانید که استخر چند گالن آب دارد. اگر از قبل حجم استخر خود را نمی دانید، می توانید به سادگی و با انجام محاسبات ساده آن را بیابید. در ادامه به چند نمونه فرمول برای طراحی استخر های شنا محبوب اشاره کرده ایم:

استخر های مستطیلی یا مربعی:

طول x عرض x عمق x 7.5 = حجم استخر (گالن)

استخر های گرد یا دایره ای شکل:

3.14 × شعاع 2 × عمق × 7.5 = حجم استخر (گالن)

استخر های بیضی شکل:

3.14 x طول x عرض x 0.25 x عمق x 7.5 = حجم استخر (گالن)

برای استعلام قیمت فیلتر شنی با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

از آب استخر خود نمونه گیری کنید:

پیش از آنکه موفق به متعادل کردن سطح مواد شیمیایی آب استخر خود باشید، لازم است تا وضعیت سطح شیمی آب استخر خود را بدانید. حداقل دو یا سه بار در هفته آب را با استفاده از کیت های آزمایش آب استخر نمونه گیری و تست کنید. با این حال باید بدانید که  کیت های تست خانگی اغلب تنها جنبه‌ های محدودی از شیمی آب استخر مانند سطح کلر، pH، قلیاییت و سختی کلسیم را بررسی می کنند. از همین رو، لازم است تا به صورت دوره ای از یک فرد سرویس دهنده و آموزش دیده در این زمینه کمک بگیرید تا به میزان دقیق تری وضعیت آب استخر شما را برررسی کند. برای دست یابی به دقیق ترین نتایج آزمایش تست های خانگی، پس از اینکه پمپ استخر حداقل یک ساعت با سرعت بالا کار کرد، نمونه آب را جمع آوری کنید. لوله نمونه خود را در عمق آرنج یا حدود 12 تا 18 اینچ زیر سطح آب پایین بیاورید. توجه داشته باشید که از گرفتن نمونه در نزدیکی خطوط برگشتی استخر خود داری کنید. هنگامی که نتایج آزمایش خود را دریافت کردید، آن ها را ذخیره و یادداشت کنید تا در طول زمان بررسی کنید.

برای استعلام قیمت پمپ استخر با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

متعادل کردن سطح مواد شیمیایی:

ضمن تننظیم سطح مواد شیمیایی آب استخر، بسیار مهم است که مواد شیمیایی را به ترتیب خاصی به آب استخر اضافه کنید. برخی از جنبه های شیمی آب بر تعادل یا کارایی دیگر مواد تأثیر می گذارد. همچنین، برخی از مواد شیمیایی قبل از اضافه شدن به آب باید در آب رقیق شوند. در غیر این صورت، ممکن است با یک واکنش شیمیایی غیر عادی مواجه شوید که برای شما خطرناک است و یا ممکن است به ساختار استخر و تجهیزات آن آسیب برساند. با دستور العمل های لازم آب استخر خود را تمیز، شفاف، سلامت و ایمن نگهداری کنید.

هنگامی که پمپ ستخری شما درحداکثر کارایی خودقرار داشت، زمان آن رسیده است که فرآیند متعادل سازی سطح مواد شیمیایی استخر خود را شروع کنید. همیشه دستورالعمل های درج شده بر روی محصولات را دنبال کنید تا از حمل و نقل ایمن اطمینان حاصل کنید و از مصرف بیش از حد آن ها جلوگیری کنید. در مورد برخی از مواد شیمیایی، استفاده از تجهیزات محافظتی و ایمن سازی همانند عینک و دستکش توصیه می شود. دستور العمل های مربوطه بسته به نوع محصولی که برای ضد عفونی آب استخر خود استفاده می کنید، می تواند بسیار متفاوت باشد.

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید لازم نیست هر بار که استخر خود را آزمایش می کنید تمامی بخش های سطح شیمی آب را تنظیم کنید. ممکن است تنها لازم باشد به یک یا دو مورد بپردازید. از همین رو، حائز اهمیت است تا ضمن متعادل سازی سطح مواد شیمیایی استخر، مقیاس هایی را که نقش اصلی دارند به خوبی بشناسید:

 

سطح فلزات (مس/آهن): 0 ppm ایده آل

حضور فلزات در آب استخر های شنا می‌ تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در ساختار استخر شود، به خصوص اگر سایر جنبه‌ های شیمیایی آب نیز از تعادل خارج باشند. سطوح مس و آهن بالاتر از 0.2 ppm باید فوراً مورد بررسی قرار گیرد تا از ایجاد لکه های سخت و تغییر رنگ کاشی ها و دیواره ها جلوگیری شود. برای مدیریت حضور فلزات در استخر لازم است تا از کیت های مخصوص استفاده کنید. 

 

سطح قلیائیت: 80-120 ppm ایده آل (60-180 ppm قابل قبول)

سطح قلیائیت آب استخر معیاری برای اندازه گیری مواد قلیایی در آب است. این مقیاس به کنترل pH برای پایدار نگه داشتن و ثابت ماندن بسیار کمک می کند. مواد شیمیایی مورد استفاده برای متعادل کردن سطح قلیائیت همچنین بر تعادل pH تأثیر می ‌گذارند، بنابراین معمولاً بهتر است بر طبق دستور العمل های ذکر شده عمل کنید. اگر از هیپوکلریت کلسیم و یا هیپوکلریت سدیم به عنوان ضدعفونی کننده اولیه برای آب استخر خود استفاده می کنید، محدوده ایده آل سطح قلیائیت باید بین 80 تا 100 ppm باشد. هنگامی که از دی کلر، تری کلر یا برم به عنوان ضدعفونی کننده اولیه استفاده می کنید، محدوده ایده آل بین 100-120 ppm است. همچنین،برای استخر های آب شور و دارای کلرزن های نمکی، بیشتر متخصصان توصیه می کنند تا سطح قلیائیت را بین 80-120 ppm حفظ کنید. 

 

PH: 7.4 تا 7.6 ایده آل

PH پایین به معنای اسیدی بودن آب استخر است که می تواند برای ساختار و تجهیزات استخری شما خورنده باشد. همچنین ممکن است باعث تحریک پوست و چشم کاربران ضمن شنا شود. PH پایین همچنین باعث می شود که کلر آزاد موجود سریع تر از حد معمول تجزیه شده و خاصیت اثر گذاری خود را از دست بدهد.

از سوی دیگر، سطح PH بالا نتیجه بازی یا قلیایی شدن آب است. این امر کارایی کلر را تا حد زیادی کاهش می دهد، باعث کدر شدن آب می شود و می تواند باعث فرسودگی دیواره ها و کف استخر و پیدایش لکه های سخت برروی سطوح مختلف گردد. روکش های وینیلی و به PH نامتعادل واکنش شدیدی نشان می دهند و آسیب های ناشی از آن معمولا تحت ضمانت قرار نمی گیرند.

از این رو، با نامتعادل شدن سطح PH مشکلات بسیاری ممکن است  برای استخر شما و سلامت آب ایجاد شود. برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات، بسیار مهم است که سعی کنید این مقیاس را در محدوده ایده آل خود، یعنی بین 7.4 تا 7.6 نگه دارید.

 

سختی کلسیم: 200-400 ppm ایده آل (150-800 ppm قابل قبول)

باید بدانید که میزان سختی کلسیم در آب استخر نقش مهمی در سلامت استخر و کاربران در  طولانی مدت دارد. آبی که کلسیم کافی نداشته باشد، آب نرم نامیده می شود. با این حال، این آب همواره سعی می کند با جذب و کشش کلسیم از سطوح اطراف، خود را متعادل کند. این امر در نتیجه باعث فرسایش، خوردگی و سوراخ شدن دیواره های استخر از جمله کاشی ها و سطوح بتنی در استخر شما می شود. از سوی دیگر، سختی کلسیم بالا، که به عنوان آب سخت نیز شناخته می شود، می تواند باعث ایجاد شرایطی برای تیره و کدرشدن آب استخر شود. سختی کلسیم بالا همچنین باعث تجمع رسوب در سطوح استخر، داخل سیستم  لوله کشی و تجهیزات استخر ما می شود.

هنگامی که نوبت به متعادل سازی سطح سختی کلسیم می ‌رسد، بالا بردن آن بسیار آسان ‌تر از کاهش آن است، بنابراین بهتر است تا این فرآیند را به تدریج انجام دهید. افزودن کلرید کلسیم سطح آن را بالا می برد. اما اگر سختی کلسیم خیلی است، ممکن است لازم باشد تا استخر را تا حدی تخلیه کنید و با آب شیرینی که سطح سختی کلسیم کمتری دارد، جایگزین کنید. همیشه قبل از اینکه به فکر تخلیه استخر خود باشید، با یک متخصص و یا فرد سرویس دهنده مجرب مشورت کنید. برخی از عوامل در صورت عدم توجه می توانند آسیب های جبران ناپذیری به استخر شما وارد کنند. 

 

سطح کلر: 2.0-4.0 ppm

سطح کلر در استخر های شنا با دو مقیاس اندازه گیری می شود: کلر آزاد و کلر کل.سطح کلر آزاد میزان کلر موجود در استخر است که برای از بین بردن میکروب ها و جلبک ها به راحتی تاثیر گزار است و آب را ضد عفونی می کند. سطح کلر کل همانطور که از نامش پیداست به مقدار کل کلر موجود در آب استخر مربوط می شود. اگر سطح کلر کل با مقدار کلرآزاد متفاوت است، به این معنی است که استخر شما دارای کلر ترکیبی غیر فعال است که به نام کلرامین ها نیز شناخته می شود. کلرامین ها می توانند باعث تحریک پوست، چشم و غشای مخاطی کاربران ضمن شنا کردن شوند و دلیل اصلی بوی ناخوشایند کلر در آب هستند.

هنگامی که سطح کلرآزاد حداقل 0.3 ppm یا بیشتر از میزان استاندارد در مقایسه با کلر کل باشد، زمان آن رسیده است که استخر خود را شوک درمانی کنید. شوک درمانی یا اکسید کردن آب بهترین راه برای حذف کلر ترکیبی غیر فعال و اطمینان از حفظ سطح مناسب کلر استخر است.

پیش از شروع فرآیند شوک درمانی استخر، مطمئن شوید که سطح قلیائیت، pH و سختی کلسیم را به درستی متعادل سازی کرده اید و فلزای موجود در آب استخر ندارید. این کار قدرت عملکردی کلر را به حداکثر می رساند. اکثر استخرها باید حداقل هفته ای یک بار شوک درمانی شوند. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که ممکن است لازم باشد تا استخر خود را بیشتر شوک درمانی کنید. همچنین، مطمئن شوید که به اندازه کافی کلر به استخر خود اضافه می کنید تا نیاز روزانه آن تامین کنید. استفاده از یک کلرزن خطی اتومات برای استخر، جریان ثابت تولید کلر را در آب تضمین می‌ کند و سلامت آن را در طولانی مدت تضمین می سازد. 

 

استفاده از جلبک کش ها: 

تفاوتی نمی کند که استخر شما تا به امروز با جلبک ها دست و پنجه نرم کرده است یا خیر، زمان آن رسیده که مواد شیمیایی کنترل کننده جلبک را به استخر خود اضافه کنید. مواد شیمیایی جلبک ‌کش به استخر کمک می کنند تا به صورت کارآمد عمل کنند. اگر استخر شما دارای هاگ های اولیه جلبک است، مهم است که نوع جلبک را پیش از درمان مشخص کنید.

 

سطح اسید سیانوریک: 30-50 ppm ایده آل (10ppm حداقل)

 

اسید سیانوریک نقش مهمی در حفظ کلر استخر در فضای باز ایفا می کند. این ماده به عنوان یک تثبیت کننده قوی عمل می کند و از کلر در برابر تجزیه شدن به وسیله اشعه فرابفنش خورشیدی محافظت می کند. اگر اسید سانوریک کافی در استخر وجود نداشته باشد، به زودی ممکن است کلر آزاد در استخر از بین برود. از سوی دیگر، سطح بیش از حد بالا این ماده باعث می شود که کلر در ضد عفونی کردن آب استخر اثر گذاری کمتری داشته باشد. شما می توانید با استفاده از کیت های تست استخری، سطح سیانوریک اسید را برای استخر خود اندازه بگیرید. 

فسفات: 0 ppm ایده آل

هیچ کس یک استخر پر از جلبک را دوست ندارد. به علاوه، به منظور جلوگیری از رشئ و پیدایش جلبک ها، مهم است که مطمئن شوید که هیچ منبع تغذیه ای برای جلبک ها وجود ندارد. فسفات ها منبع غذایی اصلی  برای جلبک ها هستند، بنابراین لازم است تا سطح آن را در استخر خود به 0ppm برسانید. به این منظور، توصیه می شود تا از مواد تنظیم کننده سطح فسفات دراستخر استفاده کنید.

 

نمک

اگر استخر شنا آب شور دارید، باید غلظت نمک در آن را جدی بگیرید. سطح ایده آل نمک ممکن است بسته به میزان استفاده، حجم آب و همچنین کلرزن نمکی استخر کمی متفاوت باشد. برخی از برندها یا مدل‌ ها دارای سطح شوری ایده‌ آل تا 2500 ppm هستند، در حالی که برخی دیگر به بیش از 5000 ppm نیاز دارند.  از این رو، دستور العمل های لازم برای محصول خود را بررسی کنید.

مدار لوله کشی استخر اینستاگرام استخر باما : 

 estakhrbama

مدار لوله کشی استخر یوتیوب استخر باما 

 Estakhrbama

 تلفن تماس استخر باما 

02634648402

 تلفن همراه استخر باما :

09125335616 - 09198776204 

 

 

 

نظرات کاربران


تاکنون نظری ثبت نشده است.