نحوه مراقبت از آبنمای خانگی

10 خرداد 1399
نحوه مراقبت از آبنمای خانگی

برای مراقبت از آبنمای خانگی خود باید آن را در شرایط تمیز و مناسب نگه دارید. هنگامی که شما برای حفظ کردن آبنمای خود بر روی یک پایه برنامه ریزی مداوم عمل می کنید. اگر چه آبنما های خانگی ممکن است در معرض عناصر طبیعی کمتری قرار بگیرند، اما هنوز هم می ‌توانند رشد جلبک و رشد باکتری را توسعه دهند یا سطح پایینی از آب را به علت تبخیر، تجربه کنند. علاوه بر انجام تعمیرات عمومی بر روی انواع آبنما های داخلی، شما باید به منظور مراقبت از آبنمای خانگی حداقل یک بار در هر ماه پمپ را تست کنید تا از جلبک و رسوبات معدنی جلوگیری شود. با نگهداری و مراقبت از آبنمای خانگی ، می‌ توانید عملکرد و ظاهر آبنمای داخلی خود و تمام اجزای کار آن را حفظ کنید.  

۱. سرویس دهی کلی

 

پمپ آبنمای خود را همیشه در آب نگه دارید:

این کار به گردش آب در آبنمای شما کمک خواهد کرد و علاوه بر به حداقل رساندن رشد جلبک، آب فیلتر می‌ شود. پمپ آب شما نیز ممکن است خشک شود و اگر به طور مداوم در آب فرو نرفته باشد، ممکن است خشک شود. سطح آب اطراف پمپ آبنما را روزانه بررسی کنید. این کار به شما این امکان را می ‌دهد که با نحوه و میزان اضافه کردن آب به فواره آشنا شوید. در هنگام نیاز، آب به فواره خود اضافه کنید. این عامل بسته به آب و هوای داخلی که در آن فواره قرار دارد، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، اگر آبنما در آب و هوای گرم و سر پوشیده ای چون منزل قرار داشته باشد، شما ممکن است نیاز به افزودن آب به آبنما به صورت روزانه داشته باشید.  

پمپ آبنما را مرتبا روشن نگه دارید:

این کار به شما کمک می ‌کند که آب آبنما تان را تمیز نگه دارید و طول عمر پمپ را بیش ‌تر کنید؛ چرا که خاموش و روشن کردن زیاد برق به طور مداوم ممکن است باعث شود که موتور در پمپ سرعت بیشتری داشته باشد. زمانی که نیاز به سفر دارید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید که به حفظ سطح آب در آبنما بپردازد. این کار باعث می‌ شود که شما آبنما را کاملا خاموش نکنید.  

از آب مقطر در آبنما خود استفاده کنید:

استفاده از آب مقطر یک روش طبیعی برای تمیز نگه داشتن و مراقبت از آبنمای خانگی شما و جلوگیری از رشد جلبک ها است؛ در حالی که آب شیر ممکن است حاوی مواد معدنی و یا دیگر فلزات باشد که می ‌توانند بر روی دیواره های آبنما و پمپ رسوب کنند.    

۲.روش تمیز کردن

 

آبنما را خاموش کنید:

این کار باعث از بین رفتن خطر برق ‌گرفتگی به هنگام تمیز کردن فواره می ‌شود.  

هر سنگ یا سنگریزه ی موجود را از داخل فواره بردارید:

سنگ ‌ها باید قبل از اینکه به آب جدید باز گردند، تمیز شوند.  

پمپ آبنما را از سیستم بیرون بکشید:

اگر در مورد نحوه حذف ایمن پمپ از آبنما مطمئن نیستید، با راهنمای آبنمای خود مشورت کنید و یا مستقیما با تولید کننده تماس بگیرید.  

آب آبنما را خالی کنید:

بسته به اندازه آبنمای شما، می ‌توانید آبنما را بر روی یک سینک خالی کنید و یا آب آن را به سیستم تخلیه وکیوم کنید.  

آبنما و اجزای آن را تمیز کنید:

از یک اسفنج نرم و غیر سایش برای جلوگیری از خراشیده شدن و یا آسیب رساندن به بخش ‌های داخل و عملکردی فواره استفاده کنید. فواره، پمپ، و سنگ ها را با استفاده از ترکیب آب گرم و صابون مایع ملایم تمیز کنید و یا از یک محصول شیمیایی آهک لیمو ترش استفاده کنید. برای یک جایگزین بسیار طبیعی، سرکه سفید مقطر را بر روی قسمت داخلی و قطعات آبنما اسپری کرده و سپس با استفاده از اسفنج مرطوب، تمیز کنید. از مسواک استفاده کنید تا هر گوشه کوچک و سفت و سخت را تمیز کنید که به سختی قابل دسترسی است. از پارچه نرم و تمیز برای خشک کردن و پاک کردن هر یک از بخش ها و قسمت های داخلی آبنما استفاده کنید. سپس، پمپ فواره و سنگ ها را در جای قبلی خود قرار دهید.  

آبنما را با آب تمیز و تازه پر کنید:

روند پر کردن آبنما شما بسته به اندازه آن تغییر خواهد کرد. آب مقطر را در آبنمای خود و یا از آب شیر استفاده کنید. بسته به اندازه آبنما شما، می‌ توانید فواره را از داخل یک سینک پر کنید و یا از یک سطل برای انتقال آب از سینک به سمت فواره استفاده کنید.  

آبنما را مجددا به منبع برق متصل کنید:

برای چند دقیقه به سیستم آبنما نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که پمپ به درستی نصب شده‌ است و آبنما به طور موثر کار می‌ کند.