نگهداری از استخر آب شور

08 تیر 1399
نگهداری از استخر آب شور

استخر آب شور توجه بسیاری از مالکان بالقوه استخر را جلب کرده اند، زیرا نگهداری آن ‌ها به نحوی آسان ‌تر است. اما دقیقا چه چیزی ساده‌ تر است؟ برخی می گویند که استخرهای آب شورهمانند استخرهای کلوریزه شده به مراقب جدی نیاز ندارند. این طور نیست! داشتن یک استخر آب شور نیاز به توجه کافی دارد تا آب استخر شما تمیز باقی بماند، تنها با تفاوت در نحوه ی نگهداری آن.

استخر های نمک به دلیل اثر نمک و دفع مداوم کلر (chloramines) درون سلولی نمک، اغلب دارای سطح شیمی پایداری هستند. علاوه بر این، سطوح بالا و پایین رفتن کلرین به احتمال کمتری رخ می‌ دهند که منجر به افزایش کیفیت آب و کاهش رشد جلبک ها در استخر می ‌شود.

این به این معنی نیست که استخر های آب شور، نگهداری و مراقبت کم تری نیاز دارند. زمانی که یک استخر آب شور را در اختیار دارید، یک سیستم نمک دارید که شامل یک کنترل‌ کننده، سنسور و یک سلول نمک است، همه آن ‌ها به نگهداری نیاز دارند تا کلرین به طور آزادانه جریان یابد. و برای حفظ سیستم نمک خود از زوال زودرس، سه چیز بسیار مهم برای پایش وجود دارد: شیمی آب، دمای آب و میزان جریان آب

سطح PH

برای کاهش حجم کار در سلول نمک استخر، سطح pH  خود را از ۷.۳ به ۷.۵ حفظ کنید. سطح pH بالاتر باعث می‌ شود که کلرین به اندازه کافی موثر عمل کند. بیشتر صاحبان این نوع استخر ها یک سطح PH ای را تجربه می ‌کنند که در طول زمان به کندی بالا می‌ رود و نیاز به اضافه کردن حمایت کننده ها و تثبیت کننده های متناوب برای کاهش PH دارند.

میزان نمک

به یاد داشته باشید، زمانی که صحبت از سطح شوری آب می شود، هر سیستم نمک می تواند متغیر باشد و به همین دلیل توصیه می ‌شود که سطح نمک خود را تست و تنظیم کنید تا در وسط این محدوده عمل کنید. علاوه بر این، تست کردن سطح نمک در هر ماه به طور معمول توصیه می ‌شود.

میزان سیانوریک اسید

درست همانند یک استخر کلریزه شده، استخر آب شور نیز در روزهای آفتابی تابستان به استفاده از تثبیت ‌کننده ای، معروف به اسید سیانوریک نیاز دارند تا از تجزیه کلرین به وسیله نور خورشید جلوگیری شود. داشتن یک سطح بین ۳۰ - ۵۰ ppm از تثبیت‌ کننده ی اسید سیانوریک برای حفظ سلول نمک از کار کرد بیش از اندازه مورد نیاز است.

میزان کلورین

با وجود داشتن یک استخر آب شور هننوز هم نیز برای چک کردن میزان کلرین آب وجود دارد. نکته‌ ای که باید به خاطر داشته باشید این است که سیستم نمک شما مطالعه کلرین را به نمایش نمی ‌گذارد، تنها سطح خروجی سلول نمک را نشان می ‌دهد. به همین دلیل است که شما باید میزان کلرین را به طور منظم تست کنید تا مقدار صحیح کلر (۱.۰ تا ۲ ppm) را حفظ کنید.

دمای آب

از آنجایی که آب نمک در آب سرد کار نمی ‌کند، بیشتر استخر آب شور در دمای آب ۶۰ درجه فارنهایت و یا پایین ‌تر از کار خواهند افتاد. وقتی دمای آب در تابستان بالا می ‌رود (بالای ۸۰ درجه فارنهایت)، مصرف کلرین افزایش می ‌یابد. آب ‌گرم به سلول ‌های نمک نیاز دارد تا بیشتر کار کند، یا در درصد بالاتری از تولید کلرین عمل کند تا سطح کلرین را حفظ کند.

به همین دلیل، بسیاری از صاحبان استخر آب شور از قرص و یا کلر دانه‌ ای برای حفظ کلرین استخر استفاده می ‌کنند، هنگامی که دمای آب زیر ۷۰ درجه فارنهایت می باشد. نظارت بر دمای آب استخر آب شور شما ضروری است که سطح آب جاری و به درستی حفظ شود.

جریان آب

همانطور که بسیاری از صاحبان استخر آب شور در جریان هستند، سیستم های نمک به یک سنسور حرارتی و یک سنسور نمک مجهز شده‌ اند. آن ها همچنین یک بخش برای سنجش میزان جریان آب دارند تا به شما اطلاع دهند که حداقل مقدار آب جریانی از درون سلول نمک چقدر است. زمانی که چراغ مربوط به وجود جریان کم آب در سیستم نمک شما روشن می‌ شود، پس این اولین قدم شما برای رفع مشکل است.

بررسی سلول نمک،  که شامل مواردی چون یافتن کثیفی ها و یا آوار در آن، که ممکن است از طریق فیلتر عبور کرده باشند، باید هر چند ماه یک‌ بار صورت پذیرد. اگر سیستم نمک شما دارای ویژگی تمیز کردن خودکار است، پس نیازی نیست آنچه را که در بالا توصیه شد انجام دهید. با این حال، هر سلول نمک باید به طور مرتب و به طور بصری بازرسی شود و اگر در سطوح سلول مشکلی وجود داشته باشد، از بین برود.

بنابراین، به یاد داشته باشید که استخر آب شور مراقب راحت تری دارند، نه کمتر. چرا که این استخرها نیز همانند استخرهای کلوریزه شده ی معمولی به روند و برنامه ریزی ای برای نگهداری نیازمندند. شما باید همچنان به سطح پایدار آب، گردش آب و فیلتر ها توجه کافی داشته باشید. این کار، حقیقتا ارزش زیادی خواهد داشت! منبع