پمپ جت جکوزی خانگی

09 تیر 1399
پمپ جت جکوزی خانگی

هنگامی که رویای استراحت در یک وان جکوزی را در ذهن خود داریم، به طور معمول به مزایای آرامش‌ بخش آب درمانی می اندیشیم و کمتر پیش می آید که در مورد چگونگی پمپ جت جکوزی فکر کنیم. اما برای افرادی که کنجکاو هستند، در این مقاله به نمونه‌ ای از نحوه کار پمپ جت جکوزی و برخی نکات مربوط به رفع مشکل آن ها اشاره شده است.

جت ها در یک وان جکوزی دارای سه اتصال اصلی هستند که عبارتند از: هوا، آب و یک خروجی مخلوط هوایی. فشار ناشی از پمپ وان جکوزی، آب را به داخل و از طریق جت ادامه می ‌دهد تا به جلو جریان پیدا کند. هوا نیز با جریان آب تحت فشار، با استفاده از آنچه لوله ونتوری نامیده می ‌شود، مخلوط می ‌شود که سوراخ کوچکی در داخل جت است که تمام آب به آن هدایت می‌ شود. این حالت معمولا "اثر ونتوری" نامیده می‌ شود.

اساسا آنچه اتفاق می ‌افتد این است که اگر اندازه لوله با حرکت آب از طریق آن کاهش یابد، سرعت آب افزایش می‌ یابد، اما فشار درون لوله کاهش می ‌یابد. این پدیده باعث کاهش میزان آب ورودی و نیرو های آن از طریق یک سوراخ کوچک می‌ شود. از آنجا که هوا در خارج از جت یک فشار بالاتر از آب است که از نوک لوله می‌ آید، هوا به آب جاری می ‌شود و در آب مخلوط می‌ شود. این چیزی است که باعث می‌شود مخلوط هوا و آب که از جلوی پمپ جت جکوزی جاری می‌ شود.

مشکلات ناشی از کار نکردن پمپ جت جکوزی

حالا که می دانید پمپ جت جکوزی چگونه کار می ‌کند، بهتر است نگاهی به برخی از دلایل معمول این که چرا جت ‌های جکوزی ممکن است دچار مشکل شوند، بیندازیم. این مشکلات می ‌توانند شامل موارد زیر باشند.

درپوش تخلیه

این پوشش‌ ها در نزدیکی ناحیه فوت ول وان جکوزی قرار دارند و مکش بسیار بالایی دارند. اگر آن ‌ها با چیزی مانند دستمال، فنجان یا پلاستیک مسدود شوند، جریان آب را مسدود خواهد کرد. اگر شما با پمپ جت جکوزی خود مشکل دارید، یکی از اولین آیتم‌ ها چک کردن پوشش فاضلاب خروجی خواهد بود.

فیلتر

جریان آب شما می تواند به میزان قابل‌ توجهی با یک فیلتر آب کثیف و آوار دار کاهش یابد. اگر میزان جریان آب شما پایین باشد، گرم ‌کن به طور کلی کار نخواهد کرد. اگر گرم‌ کن در حال اجراست، احتمال این وجود دارد که فیلتر درست کار کند. اگر فیلتر شما کثیف باشد، ذرات کوچک کثیفی و آوار از بین خواهند گذشت و جریان آب را آلوده خواهند کرد.

نشتی هوا

اگر یکی از حلقه های o شکل در وضعیت نامناسبی در پمپ قرار داشته باشد، یا یک دریچه شل یا ترک داشته باشد، پمپ جت جکوزی زمانی که روشن است هوا را به درون می کشد و وقتی که خاموش است دچار نشتی هوا می شود. برای بازرسی، سیستم جکوری خود را باز کنید، پمپ را خاموش کنید و هر گونه چکه کردن آب را ببینید یا احساس و آن قسمت از لوله ها را اسپری کنید.

جت های مسدود شده

این پدیده بسیار معمول نیست اما جت جکوزی می‌ تواند مسدود شود. وقتی این اتفاق می‌ افتد، معمولا نتیجه ی بخش شکسته شده ای است که در داخل گیر کرده و بخشی از جریان آب را مسدود می ‌کند. در بسیاری از مدل های جدید جکوزی، جت ‌های منفرد را می توان جدا کرده و بررسی کرد.

سطح پایین آب

اگر اسکیمر سیستم شما در حال مکش هوا باشد، این کار به طور جدی به جریان آب‌ جکوزی شما تاثیر خواهد گذاشت و می ‌تواند گرم کن را از کار بیندازد. دقت کنید که در هنگام نیاز به تعویض هر نوع آب که از وان بیرون پاشیده شده و یا تبخیر شده، آب جایگزین را به طور مرتب نظارت و اضافه کنید. استفاده از یک پوشش جکوزی قفل شونده ی محکم می ‌تواند به جلوگیری از تبخیر آب کمک کند.